Pokoloruj swój dom

Pokoloruj swój dom-min

Słowo „dom” to dla większości z nas magiczny wyraz. Miejsce do którego chętnie wracamy. Przystań chroniącą nas od mroźnego powietrza, upalnego lata, deszczu, ciemnej nocy… Czujemy się w nim komfortowo, bezpiecznie, to takie nasze schronienie na ziemi. Aby poczuć się we własnym domu jeszcze lepiej, zwróćmy uwagę na to, jakie kolory nas otaczają. Ponieważ mają one zasadniczy wpływ na nasze emocjonalne oraz fizyczne zdrowie.
Dzięki barwom możesz uzyskać różnorodne efekty…
Warto pamiętać, że chłodne kolory powiększają optycznie niewielkie i wąskie pokoje, zaś ciepłe kolory sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się bardziej kameralne i zachęcające, niosą inspirację, zadowolenie. Eksperymentuj z próbkami kolorów i ostatecznie wybierz takie odcienie, które najbardziej przypadną Ci do gustu, intuicja też ma tu duże znaczenie.

Barwy w Twoim domu

Czerwony

Stymuluje do działania, ekscytuje, tworzy pewien ruch, pobudza.
Nadaje się do jadalni, gdyż wzmacnia apetyt i skłania do rozmowy. Sprawdza się w przedpokojach i salach zabaw. Czerwony kojarzy się z dostatkiem to bardzo wytworna barwa, często przykuwa do siebie uwagę. Jedynie nie powinna być stosowana w pokojach dziecięcych gdyż może utrudniać zasypianie.

Pomarańczowy

To kolor ciepły, pobudzający, radosny. Nadaje się na kolory ścian w pomieszczeniu w którym dużo się dzieje, a więc w przedpokojach, kuchniach, jadalniach ponieważ pobudza procesy trawienne. Dobry kolor na pokój dzienny. Nie nadaje się na do sypialni i gabinetów.

Żółty

To ożywcza barwa, ciepła i radosna. Można nią rozjaśnić każde ponure pomieszczenie, natomiast zbyt oświetlona przestrzeń w domu i pomalowana na żółty może mieć działanie odwrotne czyli przytłaczać. Intensywna żółć sprawdza się w kuchni, pokoju dziennym.

Zielony

To kolor uspokajający, kojący, harmonijny. Jeżeli przystosowujesz pokój do nauki to zielony jest dobrym wyborem, koncentruje. Jest odpowiedni do medytacji, skupienia. Proponowany jest w kuchni, sypialni i ciepłych pokojach. Natomiast nie sprawdza się w zimnych i ciemnych pomieszczeniach.

Niebieski

Jest chłodnym kolorem, choć uspokaja, koi nerwy, odpręża i relaksuje, a nawet orzeźwia. W znacznym stopniu poprawia samopoczucie. Ciepłe i słoneczne pokoje najbardziej nadają się dla tej barwy. Dobry kolor do sypialni, kuchni i łazienki. Powiększa optycznie małe pokoje. Nieproponowany w jadalni, holu, korytarzu czy zimnym pokoju.

Fioletowy

To kolor magiczny, romantyczny, a zarazem tajemniczy. Ma w sobie duchowy aspekt, natchnienie, intuicję. Niestety trzeba na niego uważać, bo niektórych ludzi męczy i osłabia. Nie jest korzystny, kiedy odczuwamy brak poczucia bezpieczeństwa.
Fioletowy nie jest zalecany do malowania ścian w domu jedynie może być uzupełnieniem, wykończeniem, wzorów, linii… Wtedy to świetnie nadaje kontrastu. W sypialni polecany zamiennik to kolor lawendowy lub liliowy.

Biały

To neutralny kolor. Czysty, niewinny, co oznacza że harmonizuje z każdym kolorem. Biel na ścianie czasami może powodować wrażenie zimna w ciemnych pokojach, ale za to dobrze podkreśla naturalne światło.

Czarny

Należy obchodzić się z tym kolorem ostrożnie ponieważ czerń pochłania światło. Najlepiej używać go do podkreślenia innych barw.

Różowy

To kolor romantyczny, łagodny i ciepły, koi rozdrażnienie, uspokaja. Róż dobrze się sprawdza w sypialniach i wszelkich innych pomieszczeniach, najczęściej użytkowany jest przez kobiety.

Brązowy

To kolor naturalny wspiera i daje siłę. Wykorzystując go w mieszkaniu najlepiej sprawdza się jako dodatki. Drewniane meble, wyroby garncarskie, kamienie, wyroby ceramiczne…

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *