Grecja– wakacyjna wyspa Zakynthos

Jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych wysp Grecji. Pełna kontrastów i magii. Przeplata tradycję i piękno zarówno kulturową jak i historyczną. Legenda głosi, że sama nazwa pochodzi od syna mitologicznego króla Dardanosa, który przybył na wyspę i tu się osiedlił. Natura hojnie obdarzyła wyspę. Plantacje winnic, rozległe gaje oliwne, drzewa cytrusowe. Najbardziej zalesione wzgórza, dzikie wybrzeża i urokliwe plaże. Wyspa z jednej strony górzysta (zachód i północ) z drugiej płaska (wschód i południe). Górzysta część wyspy to dziewicza przyroda w otoczeniu skalistych gór zapewnia wiele wrażeń. Pełno tu serpentyn i stromych zjazdów. Kierując się w stronę morza, napotykamy wielkie klify i strome urwiska. Wschodnie wybrzeże to mnóstwo złocistych plaż i zatok. Zakynthos ( Zante) jest trzecią co do wielkości wyspą na morzu Jońskim. Potrafi swoim pięknem zachwycić niejedno wybredne oko. To również ojczyzna greckiego poety Salomona. Malownicze wioski, kościoły, klasztory, ruiny zamku ale i oryginalna kuchnia z muzyką w tle o miłości.

Plaża Navagio – Wizytówka wyspy!

widok

Znajduje się na niej słynna Zatoka Wraku. Wymieniona w rankingu najpiękniejszych plaż świata. Położona na północno- zachodnim krańcu wyspy. Dotrzeć można do niej drogą lądową, aby podziwiać ją z dwustumetrowego klifu. Majestatyczny widok dosłownie zapiera dech w piersi i trudno jest opisać słowami tak poetycko przeplatane odcienie turkusu na Morzu Jońskim- to trzeba zobaczyć! Nieco niżej taras widokowy na plażę Navagio. Również i to stanowisko spełnia oczekiwania tego pięknego miejsca ale nasycenie widokiem dopełnia się na klifie a to zaledwie krótka wyprawa spacerkiem. Z Porto Vromi udamy się drogą morską bezpośrednio na plażę, trwa ona około 15-20 minut. Stoi na niej porzucony wrak przemytniczego statku, który rozbił się w zatoce w 1982 roku, i który również posiada swoją niejedną legendę. Jednak z bliska nie robi on aż takiego wrażenia, jak z góry. Zardzewiały, dużych kształtów kawałek wraku prosi się o pamiątkowe zdjęcie, już chyba z litości. To nadzwyczajne miejsce oszałamia lazurem morza i bielą rozgrzanego piasku, otoczone z obu stron wapiennymi ścianami łamiącymi się w zakole.

Błękitne Groty ( Blue Caves)

To kolejne urokliwe miejsce, którego nie można pominąć. Dostać się tam można z Przylądku Skinari. Znajduje się na nim malowniczy i kameralny port z którego odpływają niewielkie łodzie, motorówki oraz statki ze szklanym dnem. Idealny ich rozmiar sprawia to, że z łatwością mieszczą się we wnętrzu grot oraz pomiędzy skalnymi łukami. Najlepsze na taki rejs są godziny około-południowe, to właśnie w tym czasie promienie słońca tworzą spektakularny efekt wizualny. Wyżłobione przez wodę jaskinie, które można podziwiać z bliskiej odległości- zwane Błękitnymi Grotami w rzeczywistości takie są. Porośnięte stopniowo rafą koralową o różnych barwach, które błyszczą, jak dobrze wyszlifowane diamenty, tworząc niepowtarzalne tęczowe kolory i potrafią oczarować w mgnieniu oka.
Ale to nie koniec morskich atrakcji! Stąd wodnym szlakiem można dostać się do Grot Keri ( Keri Caves) aby podziwiać kolejne cuda natury. Jaskinie o najwyższych klifach na wyspie w kształcie pięknych łuków. Tu można zażyć kąpieli w przezroczystej wodzie – po prostu, wyskakując za burtę. Morze jest bardzo zasolone i unosi ciało na powierzchni bez zbędnego wysiłku i strachu przed utonięciem. A jest głęboko! Dopływamy również do przylądka Marathonissi Cave– bezludnej wyspy. Tutaj też znajduje się miejsce, gdzie żółwie Caretta caretta składają swoje jaja. Sama wyspa obserwowana z oddali przypomina kształtem żółwicę i stanowi jedną z głównych plaż lęgowych. Najwięcej statków na ten rejs wypływa z Agios Sostis, Limni Keri, Agios Nikolagos.

Turtle Trip – w poszukiwaniu żółwi Caretta Caretta

dziewczynka

Nie można też zapomnieć o morskich żółwiach Caretta caretta, które są kolejną i w dodatku żywą wizytówką wyspy. Żółwie pływają samotnie. Można je wypatrzeć nieopodal portu, kiedy to wynurzają się na powierzchnię aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Miejscowi czują się bardzo dumni, że właśnie terytorium Zakynthos żółwie wybrały za swój dom. Właśnie tu jest ich najwięcej z pośród innych Greckich wysp. Żółwie objęte są ochroną. Wolontariusze oznaczają miejsca złożonych jaj. Następnie po okresie wylęgowym pomagają maleńkim Caretta caretta dotrzeć do morza aby później, jako dorosłe już gady, mogły wynurzać się na powierzchnie wody, ciesząc oko jej mieszkańców i nie tylko. To dla nich wstrzymuje się loty. Nakładane są też ogromne kary grzywny za nieprzestrzeganie zasad przez plażowiczów. Na wyspie znajduje się również szpital dla żółwi dostępny dla turystów.

Wiekowe drzewo oliwne

drzewo

W miejscowości Exo Chora rośnie najstarsze drzewo oliwne. Jego wiek sięga dwóch i pół tysiąca lat i nadal wydaje obfity i dorodny plon. Legenda głosi, że pierwszą sadzonkę z drzewem oliwnym podarowała grekom sama Atena, która uratowała ich od niedostatku i z czasem przyczyniła się do ich dobrobytu. Korzeń drzewa pobudza wyobraźnię a przedziwne jego kształty zachwycają oko. Na stoiskach nieopodal drzewa oliwnego, miejscowi małej wioski sprzedają swoje wyroby. Godne polecenia są mydełka na bazie oliwy z oliwek, dostępne o różnych kształtach i kolorach, doskonałe na prezent i do własnego użytku po których skóra nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia kremem do ciała. Dostępny jest również olej z zabytkowego drzewa oliwnego, suszone zioła, miód z dodatkiem skórki pomarańczy, nalewki o różnych smakach: cytrynowa, różana i wiele innych artykułów spożywczych oraz pamiątek. W zasięgu wzroku uwagę przykuwa czerwony dom, który zasługuje na pamiątkowe zdjęcie.

Wyspa Ślubów – Cameo island

wyspa

Kameralna Wyspa ślubów, która do 1633 roku stanowiła część linii brzegowej Zakynthos. Trzęsienie ziemi oderwało skrawek lądu, tworząc odrębną niewielkich rozmiarów wysepkę do której można dostać się łodzią lub przespacerować po drewnianym mostku. Znana jest również pod nazwą Agios Sostis (Świętego zbawcy), która użyczyła swoją nazwę pobliskiej miejscowości. Charakterystyczne dla niej są białe chusty powiewające na wietrze. Idealne miejsce dla obiektywu, plażowania, oraz sakramentalne- tak.

Plaża Xigia Caves – koleganowe spa

woda

Zatoka Xigia mała kameralna plaża otoczona z jednej strony stromą skalistą ścianą z drugiej na otwartej przestrzeni można podziwiać małe groty oraz urokliwe skały. W okolicy czuć zapach siarki dość intensywnie, ale nie trwa to długo. Uzdrawiająca moc tego miejsca szybko go rekompensuje i zapach zwyczajnie znika mimo że nadal jest obecny. Miejscami chłodne źródło siarkowe słynie ze swych leczniczych właściwości i zbawiennego wpływu na skórę. Zmniejsza cellulit i poprawia jędrność. Jednym słowem- odmładza. Przynosi ulgę przy artretyzmie, reumatoidalnych schorzeniach i wpływa pozytywnie na wszelkie alergie skórne. Nawet po zażyciu 30-to minutowej kąpieli, w kolorze wody błękitno – mlecznej, ciało wydaje się bardziej zbite i rześkie. Przed wejściem na plażę najlepiej nie zabierać ze sobą metalowych przedmiotów ze względu na duże stężenie siarki – mogą one ulec uszkodzeniu przy dłuższym pobycie na plaży. Srebrna biżuteria w kontakcie z siarką czarnieje.

Wzgórze z krzyżem i widokiem na zatokę Shiza

Największy i najbardziej wysunięty do przodu punkt widokowy znajduje się w Kambi. Tu wzniesiony jest krzyż naznaczony krwią Zakintyjczyków… To kameralne miejsce, gdzie można rozkoszować się nie tylko kuchnią grecką ale i rozległymi widokami. Słodki deser nie jest w tym miejscu konieczny! Odcienie morza, wysokie klify i wyżłobione przez wodę niewielkie groty – delektują podniebienie, a monumentalny zachód słońca dopełnia nasycenie – panoramą tego miejsca.

Plaże na Zakynthos

morze

Każdego roku przybywa ich coraz więcej i więcej – przyroda jest ruchoma i czasem niewielkie obsunięcie się skały potrafi odkryć nowy przylądek. Na Zakynthos jest wiele dzikich plaż, a te odosobnione miejsca przyciągają miłośników dobrych ujęć, kusząc swoim niepowtarzalnym urokiem. Nie brakuje i tych bardziej znanych, zagospodarowanych perfekcyjnie na potrzeby klienta na których wypoczywają tłumy turystów. Każdy z nas, bez problemu znajdzie coś dla siebie.
Te najbardziej popularne na wyspie to:

 • Zatoka wraku, której nie trzeba już przedstawiać ( wpis powyżej).
 • Plaża Xigia– lokalne spa.
 • Piaszczysta Banana Beach – największa plaża na Zakynthos. Można się na nią dostać z różnych miejscowości z wyznaczonych miejsc. Autobus jest bardzo charakterystyczny. Kursuje on przez cały dzień o odpowiednich godzinach. Zawozi na plażę (na miejscu kierowca informuje każdego pasażera, który wysiada z autobusu o godzinie powrotu, rozdając coś w stylu wizytówki) i odwozi na miejsce skąd wsiedliśmy. Ale warunek jest jeden! Aby autobus zabrał nas z plaży, trzeba pokazać kierowcy rachunek z baru. Niema wytycznych na jaką sumę ma być rachunek, wystarczy jedna cola na pasażera. Na miejscu można wypożyczyć leżak bez dodatkowej opłaty za parasol. Miłośnicy wodnych sportów mają do dyspozycji wypożyczalnię.
 • Gerakas – znajduje się na półwyspie Vassilikos w południowo-wschodniej części wyspy, która należy do Narodowego Parku Morskiego Zakynthos i jest pilnie strzeżona przez wolontariuszy opiekujących się jajami złożonymi prze żółwie. Złoty piasek i turkusowa woda. Po obu stronach rozległe skały, które uzupełnia krajobraz dając złudne wrażenie oddzielenia.
 • Agnios Nikolaos i uroczy biały kościółek św. Mikołaja przed którym odbyła się niejedna sesja ślubna. Wschód, jak i zachód słońca sprawia, że chce się na nią wrócić kolejnego dnia.
 • Strenitis – urocza zatoczka schowana wśród gór. Niema wokół niej żadnej infrastruktury. Ustronne i ciche miejsce na wypoczynek. Krystalicznie czysta woda przyciąga w te okolice najczęściej miłośników nurkowania.
 • Laganas – piaszczysta plaża i rozbudowana infrastruktura oraz malownicze położenie przyciąga tłumy. Plaża tętni życiem nawet nocą. To miejsce dla młodych imprezowiczów. Nie brakuje w pobliżu nocnych klubów, kawiarni i pubów położonych wzdłuż Laganas. Można zjeść tu smaczny posiłek i ochłodzić się od wewnątrz zimnym drinkiem.
 • Porto Zorro – W przeciwieństwie od plaży Lagans to spokojne miejsce z dala od tłumów.
 • Kalamaki – piaszczysta plaża idealna dla rodzin z dziećmi ze względu na płytka wodę. Główna atrakcja to przelatujące nad głowami samoloty.
 • Dafni – piękna i dzika. Na niej ( jak i na wielu innych) żółwie Caretta caretta składają swoje jaja. Długa i piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą i widokami pobliskich wysp. Dojazd do niej trochę odstrasza. Duża ilość zakrętów i stromych zjazdów – im bliżej plaży tym gorsza droga, która potrafi mimo pięknych widoków z góry nie raz wstrzymać oddech ze strachu. Niestety cywilizacja dotarła i tutaj. Można zarezerwować sobie leżak zupełnie bezpłatnie, lub odprężyć się w chamku. W barze, który chowa się od słońca w gąszczu drzew i bujnej roślinności można napić się czegoś zimnego i dobrze zjeść.
 • Tsilivi – spełnia najwyższe światowe standardy. Miękki piasek i łagodne wejście do morza, idealna dla małych dzieci. W pobliżu: tawerny, bary, sklepy z pamiątkami, a także piękny zachód słońca.

Najstarszy XV wieczny klasztor – Monastyr Matki Bożej w Anafonitrii i dom Świętego Dionizosa

wakacje

Przetrwał on trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku. To tutaj Święty Dionizos- patron wyspy, spędził czterdzieści lat swojego życia. Z tym miejscem związana jest również pewna legenda, która swoim rozdźwiękiem sprawiła, że święty uważany jest za symbol głębokiego przebaczenia. Ale zanim opat Dionizos pojawił się w monastyrze, cofając się do odległej przeszłości ( 200 lat), dowiadujemy się, że monastyr został wybudowany ku czci Matki Boskiej, która właśnie w tym miejscu miała swoje objawienie.

Miasteczko Zakynthos – stolica wyspy

lato

Cała wyspa jest typowo krajobrazowa. Na próżno szukać na niej historycznych zabudowań, wiele z nich uległo zniszczeniu po feralnym trzęsieniu ziemi w 1953 roku. Na całej jej powierzchni jest ich znikoma ilość, jak i w samej stolicy znajduje się mała liczba zabytkowych miejsc. Tu znajduje się największy port na wyspie przy którym cumują ekskluzywne jachty… Usytuowane przy brzegu, tawerny, restauracje, zachęcają do odpoczynku i degustacji miejscowej kuchni zaś urokliwe uliczki kuszą do spacerów lub do przejażdżki dorożką. Poza pamiątkowymi straganami, co jeszcze warto zobaczyć w stolicy?

 • Punkt widokowy- Wzgórze Bohali, gdzie rozciąga się panoramiczny krajobraz. A trochę wyżej ruiny weneckiego zamku (Kastro).
 • Plac Salomona (Twórcy hymnu narodowego Grecji) na którym mieści się zabytkowy Kościół Świętego Mikołaja z XVII wieku w stylu renesansowym z wyjątkiem dzwonnicy, która ma bizantyjski charakter( Agnios Nikolaos tou Molou), budowla przetrwała trzęsienie ziemi. W pobliżu znajdują się również:
 • Statua wolności.
 • Pomnik Salomona.
 • Muzeum Bizantyjskie– zawiera kolekcje ikon, rzeźb, obrazów i freski na przełomie XV – XVII wieku.
 • Biblioteka– ukazująca na fotografiach Zakynthos sprzed trzęsienia ziemi.

Przy placu Świętego Marka ( Agiou Markou) znajdują się:

 • Muzeum poświęcone Salomonowi.
 • Kościół Świętego Marka– katolicki jedyny kościół na wyspie.

Godny uwagi jest również Kościół Świętego Dionizosa w którym znajdują się relikwie świętego. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć otwartą trumnę z ciałem, które to bardzo dobrze się zachowało. Święty jest kultywowany po dziś dzień. Ku jego czci odbywają się na wyspie dwa święta 17go grudnia w rocznice jego śmierci oraz 24go sierpnia na pamiątkę dnia przeniesienia relikwii Dionizosa ze Strofades na Zakynthos. Obchody każdego z nich są niezwykle huczne i trwają trzy dni. Dzwonnica w stylu weneckim, obok Kościoła pod wezwaniem Świętego Dionizosa.

Komunikacja miejska

miasto

Nie korzystaliśmy z niej, choć w tradycji naszych wyjazdów obowiązkowo wsiadamy w autobus – tak dla rozrywki. Nieraz odniosłam wrażenie, że ludzie ugrzęźli na przystanku autobusowym. Oczywiście widnieje tabliczka informacyjna z godzinami, ale jest nie aktualna bądź błędna. Autobus kursuje, jak chce. Czym to jest uwarunkowane? Nie wnikałam. Więc trzeba mieć trochę szczęścia aby zabrać się komunikacją miejską do innej miejscowości. Dla jednej osoby taki transport jest opłacalny na tabliczce widnieje 1,80 euro za przejazd ( pod warunkiem, że cena jest aktualna) Natomiast dla większej grupy osób czy licznej rodziny, taksówka będzie lepszym rozwiązaniem po przeliczeniu ceny za bilet.

Jaki miesiąc wybrać na wakacje?

morze
 • Maj– garstka turystów, wyspa się zieleni, ciepłe dni, noce jeszcze chłodne. Przewidywane opady deszczu.
 • Czerwiec – woda jest coraz bardziej ciepła i sprzyja kąpielom w morzu, początki upałów, coraz więcej turystów.
 • Początek Lipca– początek sezonu, bardzo gorąco, spora ilość turystów, ale na ulicach i w restauracjach, tawernach, nie jest bardzo tłoczno. Niektóre miasteczka po północy powoli zapadają w sen. Może popadać.
 • Połowa Lipca do połowy sierpnia – sezon w pełni, tłumy, gorąco.
 • Sierpień druga połowa – trwa jeszcze pełnia sezonu, bardzo gorąco i tłoczno, promienie słońca docierają wszędzie ale powoli turyści opuszczają wyspę.
 • Wrzesień – możliwe przejściowe opady deszczu, pierwsza połowa miesiąca gorąca później bardzo ciepło, woda sprzyja kąpielom, znacznie spada liczba turystów.
 • Październik – życie na wyspie powoli umiera, nadal ciepło przyjemnie, chwilami deszcz, ciepła woda.

Gdzie zatrzymać się na nocleg?

hotel

Wybór zakwaterowania to sprawa bardzo dyskusyjna i również indywidualna. Każdy próbuje dostosować sobie nocleg do własnych potrzeb. Jedni z nas lubią wygrzewać się na słońcu od rana do wieczora na hotelowym dziedzińcu, innych ograniczają małe dzieci…Lokalizacja, standard… Każdy ma swoje wymagania zależne od wielu czynników. All inclusive brzmi obiecująco… Są też tacy, którym potrzebne jest tylko łóżko, czajnik, klimatyzacja i prysznic. Ja wybrałam nocleg w miejscowości ArgassiNoula Studios. Spokojne miejsce i piękne wschody słońca. Zlokalizowany na samym początku drogi wjazdowej do centrum miasteczka od strony stolicy Zakynthos. Wyżywienie we własnym zakresie. W każdym z pokoi znajdował się aneks kuchenny, więc bez problemu można było coś sobie przyrządzić. Wybrałam takie miejsce ze względu na to, aby moją liczną rodzinę (w sumie 5 osób) nie ograniczał posiłek. Znam poranne nawyki moich nastoletnich dzieci. (Ciężko je dobudzić na śniadanie). I z racji tego, że znikaliśmy na całe dnie, więc taka forma najbardziej mi odpowiadała. Dostaliśmy dwa pokoje z oddzielnymi wejściami, gdzie dzieliła nas tylko ściana a przez taras mogliśmy podawać sobie niezbędne rzeczy. Tym sposobem dostaliśmy z mężem odrobinę prywatności. Nie musiałam z samego rana potykać się o buty dzieci, ani sprzątać porozrzucanych gadżetów… ale i tak były one pod ścisłą kontrolą rodzicielską. Właściciele małego hotelu bardzo pomocni i przyjaźni- czułam się jak w domu. Pokoje były sprzątane codziennie, basen również. Od pobliskiego marketu z podstawowym zaopatrzeniem dzieliła nas krótka odległość ( jakieś dwie minuty spacerkiem). Do centrum mieliśmy zaledwie pięć minut. Droga nad morze to kwestia przejścia na drugą stronę ulicy. Wszędzie blisko.

Gdzie wykupić wycieczkę fakultatywną po Zakynthos?

Nie musisz się martwić o pośrednika- sami Cię znajdą! Przechadzając się uliczkami po centrum miasteczka, co kilkanaście kroków, widać oklejone ściany z kolorowymi folderami. A kiedy zbliżysz się do punktu sprzedaży wystarczająco blisko i zostaniesz zauważony przez sprzedawcę wycieczek -trzymaj się za portfel. Po chwili rozmowy, poczujesz na sobie pewien dyskomfort a w głowie zamęt. Otrzymasz do ręki dużą ilość folderów i masę słownych ofert przedstawionych w telegraficznym skrócie: zachwalanie rejsów i super promocje. Skorzystałam spontanicznie z jednej z tych ofert tylko dlatego, że na wykupioną wycieczkę z innego biura (z polecenia przyjaciółki) zanim jeszcze przyleciałam na wyspę, musiałam poczekać.
Porównanie, co do jakości usług.
Wycieczka na którą wybrałam się spontanicznie z rodziną aby zobaczyć słynne żółwie, jak dla mnie nie była ona organizacyjnie dopracowana do końca. Nie jestem wybredna a karta do bankomatu dodaje mi pewności, ale pomimo tego w obcym dla mnie miejscu czułam się pozostawiona przez dłuższy moment na pastwę losu. Kiedy autokar przywiózł nas do portu rozglądałam się za przewodnikiem – którego nie było. Kilka minut dezorientacji… W tym miejscu jest kilka przystani skąd odbywają się rejsy na żółwie- gdzie jest ten właściwy dla nas? W międzyczasie na parking dojechało kilka autokarów z turystami i wszyscy zmieszali się w tłumie. Nawet nie zdążyłam zapamiętać twarzy ludzi, którzy na kolejnych przystankach wsiadali do naszego autokaru. Zdezorientowana ruszyłam za ludźmi, których wskazał mi mój mąż- na zasadzie oni wiedzą? … Po dłuższej chwili przypłynął statek, który oznaczony był nazwą biura podróżny od którego kupiliśmy bilety… Oczywiście autobus z miejsca zbiórki do portu był o czasie, sama podroż z wieloma uczestnikami na małej łódce do zniesienia. Wszyscy oglądają żółwie a ja odnoszę wrażenie, że stateczek nie wytrzyma, kiedy wszyscy z komendy przewodnika na hura szturmują lewą stronę burty, aby zobaczyć głowę wynurzającą się z wody. Kiedy nadszedł czas na wycieczkę w charakterze Super Vip i spod własnego hotelu wsiadłam do klimatyzowanego mini wana, a przewodnik odpowiedział na wszystkie moje pytania, dorzucając mitologię grecką i codzienne życie greków- zrozumiałam, co oznacza, cena za jakość. Przewodnik zaopiekował się nami od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych. To wyjątkowe biuro pod nazwą ZANTE MAGIC TOURS- polecę każdemu przyjacielowi, który wybiera się na wyspę Zakynthos. Wykupiliśmy w tym biurze kilka innych wycieczek i z każdej wróciliśmy pełni wrażeń. Na żółwie popłynęliśmy ponownie, ale już w kameralnej atmosferze. Bogata w treść strona internetowa( magictours.pl) opisuje każdą wycieczkę punkt po punkcie. Widnieją na niej adresy stacjonujących biur dla poszczególnych miejscowości oraz tematyczny blog. Obecnie świadczą swoje usługi również na Korfu i w Atenach. Najbardziej w ich stylu sprzedaży podobało mi się to, że nie wystają na ulicach, wciskając w ręce przechodniów swoje ulotki.

Sklepy spożywcze

argassi

Odniosłam wrażenie, że zaopatrzenie spożywcze jest typowe pod turystów, gdyż mieszkańcy wyspy jedzą zupełnie inaczej. Miejscowe prywatne supermarkety, liczą sobie wysokie ceny za kilka plasterków żółtego sera czy szynkę (wszystkie produkty spożywcze mają wygórowane ceny). Osobiście nie potrafiłam tego kupić na kanapki, wygląd zawartości niektórych wyrobów skutecznie mnie odstraszał. Grecki sklep sieciowy pod nazwą „My market” znajduje się w stolicy. Większy wybór produktów ale i dużo wyższe ceny. Za niewielki objętościowo pęczek szczypiorku trzeba zapłacić około czterech euro. Mrożona pizza Dr. Oetker to koszt prawie siedem. Jest stoisko ze świeżym mięsem (cena za kilogram przystępna) którego w prywatnych supermarketach nie widziałam. Dowiedziałam się, że ceny w sklepie „My Market” nie są ustalane pod turystów, ale takie same obowiązują w całej Grecji- stąd mała liczba klientów, która bardzo mnie zdziwiła po wejściu do sklepu. Jedynym rozwiązaniem jest Lidl. Tam ceny są przystępne i spory asortyment (Adres 3. km 35 E.O. Zakinthou – Keriou, Zakinthos 291 00, Grecja). Zieleniaki w miasteczkach mają przystępne ceny i są dobrze zaopatrzone, och i te prawdziwe cytryny…

Drogi i mapy

lato

My mieliśmy ze sobą nasz samochodowy GPS, ale mapę można dostać w każdym biurze turystycznym, wypożyczalni aut… na której zaznaczone są ciekawe miejsca, atrakcje. Drogi na wyspie są dobrej jakości poza tymi, gdzie przy skąpych oznakowaniach dociera mała ilość turystów, jak dzikie plaże, zatoki czy mało zasiedlone wioski. Sama jazda po wyspie samochodem to już przygoda sama w sobie. Jest adrenalina, strach, radość, który funduje sam krajobraz i położenie. Po drodze do wyznaczonego celu spotkamy mnóstwo serpentyn, ostrych zakrętów i stromych pochyłości za którymi wydaje się, że nie ma już nic tylko przepaść. Mimo kiepskiego oznakowania, głównych dróg, bo ilość tablic jest ograniczona docieraliśmy zawsze do celu. A jeśli komuś jakimś cudem zdarzy się stracić orientację, to i tak jadąc w jednym kierunku, droga zaprowadzi nas do jakiegoś portu miasteczka, wioski, gdzie będzie można poprosić o pomoc.

Popularne miejscowości wypoczynkowe i dojazd z lotniska

Argassi, Laganas, Keri, Alikes, Tsilivi, Kalamaki, Vasilikos, Alikanas.
Na ludzi o mocnych nerwach i mocnych głowach czeka Laganas.
Ci, którzy cenią sobie spokój znajdą go w miejscowościach Kalamaki, Alikanas, Alikes i Keri bądź na półwyspie Vasilikos. Natomiast umiarkowane życie towarzyskie toczy się w Argassi i Tsilivisi.

Dojazd do miejsca zakwaterowania.
Lądując na Zakynthos ( Dionysios Salomo) nie musimy martwić się o transport. Przy wyjściu z lotniska jest postój taksówek. Do samej stolicy Zante to odległość 8 km. Do każdej z miejscowości, gdzie znajduje się nasz kurort wypoczynkowy jest stosunkowo blisko, a ceny optymalne.
Oto przybliżony czas podróżny z lotniska np:

 • Argassi 6 km (9-12 minut)
 • Laganas 6,5 km (10 minut)
 • Tsilivi 9,5 -10,5 km (17-20 minut)
 • Alikanas 16 -18,5 km (25 minut)
 • Alykes 15 -19 km (21-27 minut)
 • Keri 15 km (20-24 min)
 • Wasilikos 15,5 (26 min)
 • Kalamaki 2,8 – 4 km (4- 7 minut)

O czym mówią rodowici mieszkańcy wyspy?

 • Siga – Siga, to przewodnie słowa greków. W tłumaczeniu, powoli- powoli. Pośpiech to zły doradca.
 • Uważają, że jeśli problem jest mały i do rozwiązania to nie ma czym się przejmować: zepsuł się samochód- no to zepsuł, to sobie tu trochę postoi.
 • Ich chluba to żółwie Caretta caretta.
 • Twierdzą, że wyspa każdego roku potrafi zaskoczyć nowym miejscem, dlatego też lista tajemniczych zatok rozrasta się w szybkim tempie.
 • Wynajem samochodu na dwa dni w zupełności wystarczy aby zajrzeć niemalże w każdy zakątek wyspy, niestety spoglądając na zegarek. Więc lepiej wypożyczyć go na trochę dłużej, aby móc swobodnie wylegiwać się na plaży na drugim krańcu wyspy.
 • Nie mówią tego głośno, ale obok każdej spłuczki czy w bardzo widocznym miejscu widnieje w formie rysunku lub napisu „proszę nie wrzucać papieru toaletowego do muszli klozetowej”. Nie jest to spowodowane tym aby zmusić turystów do częstszego mycia rak, ale ze względu na rury kanalizacyjne, które mają tylko trzy centymetry średnicy.
 • Ciekawostka: Zmarli po dwóch latach od pochówku są ponownie odkopywani i członek najbliższej rodziny denata zeskrobuje pozostałe resztki z ciała aż do kości, tłumaczy się takie działanie zmniejszeniem powierzchni użytkowej na cmentarzu. Ale – tradycja to tradycja.
 • Aby zrobić sobie kawę najlepiej nalać do czajnika wodę z butelki. Ta z kranu jest trochę słonawa i kawa inaczej smakuje. Sama byłam zdziwiona pierwszego dnia. Niby kawa, a jednak nie kawa? Wątpliwości rozwiały się spontanicznie po rozmowie z mieszkanką Zante.
 • Mieszkańcy są bardzo pomocni i przyjaźnie nastawieni do turystów. Kto odwiedza wyspę? Na ulicach w przeważającym stopniu słychać język polski przeplatany niekiedy z angielskim.

Pamiątki z Zante

zakupy

Ogromna ilość straganów i sezonowych sklepików oferuje bogaty asortyment pamiątkowy, więc bez większego problemu, każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni z nas uwielbiają gadżety, więc breloczek, bransoletka lub maskotka z żółwiem będzie odpowiednia. Ktoś inny wybierze sobie kubek, medalik lub amulet z symbolem niebieskiego oka, którego przeznaczeniem jest chronić użytkownika przed zauroczeniem, negatywnym wpływem i zawiścią ludzką. Wyroby ceramiczne z greckim akcentem też przyciągają oko. Wizerunki z patronem wyspy, mitologiczne postacie i wiele, wiele innych wyrobów świeci się na półach. Dużą popularnością cieszy się podrabiana markowa odzież czy wszelakie akcesoria: paski, zegarki, okulary, torebki, portfele… Na półkach stoją szklane butelki o różnych kształtach z zawartością oliwy z oliwek. Bardzo ładnie prezentują się te przez które widać gałązkę rozmarynu, oregano czy czerwoną papryczkę. Puszki z oliwą też są dostępne. Naturalne mydełka, jakie zakupiłam w miejscowości Exo Chora (o której wspominałam powyżej) widziałam tylko w dwóch czy trzech sklepach w mojej miejscowości wypoczynkowej. Łatwo je rozpoznać, bo cała reszta to korporacyjna jakość mimo że pochodzenia greckiego. Dobrym składem i wyglądem zachęcają do kupienia dla własnego użytku bądź na prezent. To jednak, nie miałam co do nich wewnętrznego przekonania. Naturalne nalewki czy miód ze skórką pomarańczy też lepiej szukać dalej od centrum miasteczka w małej osadzie. Ja widziałam naturalne produkty na straganie przy punkcie widokowym na Zatokę Wraku (ale nie mogę zapewnić o ich jakości), ale zapewne takich miejsc jest więcej. Sama byłam w wiosce, której nazwy dziś nie pamiętam, gdzie właściciel robił świetne nalewki o różnych smakach i przepyszne miody…

Water Village- park wodny

Znajduje się w miejscowości Sarakinado. Nam zabrakło już czasu na skorzystanie z atrakcji tego parku. Biura podróżny organizują tam grupowe wyjazdy, gdzie często dorzucają zachęcający bonus, a ceny ich ofert są bardzo zbliżone do cen biletu w parku wodnym. Można śmiało skorzystać z ich usług, gdzie wszystkie informacje są w języku polskim ( większość pośredników wycieczek to rodacy) lub zapoznać się z ofertą bezpośrednio na stronie parku (zantewatervillage.gr ) i samodzielnie zorganizować sobie dzień na szaleństwa wodne.

Odległość od parku wodnego z wyszczególnionych miejscowości:

 • Vassilikos – 13 km
 • Alykes, Laganas – 9 km
 • Kalamaki, Alikanas – 8 km
 • Argassi – 7 km
 • Tsilivi, Zante – 4 km

Kiedy planować wakacje?

Początek roku (styczeń- luty) to dobry moment na wyszukanie ciekawej oferty turystycznej. Ja tak robię. Nie korzystam z biura podróżny z oczywistego powodu- prowizja od usługi. Inny czynnik, gdzie nie pukam do takich agencji to moja liczna rodzina. Trójka dzieci plus dwoje dorosłych to liczba pięć ( za dwa tygodnie wakacji przez pośrednika sporo bym zapłaciła).Wyszukuję sama i nie ukrywam zajmuje mi to sporo czasu. Przeglądałam strony pośredników wycieczek al inclusive, czytam wpisy na blogach podróżników, odwiedziłam portale społecznościowe, słucham opinii przyjaciół, porównuje ceny. Sprawdzam, każdy możliwy wariant: małe domki, apartamenty, kwatery, kempingi, hotele. Mam tym sposobem większą swobodę, co do daty wylotu, długości pobytu oraz miejsca zakwaterowania.

To był strzał w dziesiątkę !!!

Dwa tygodnie na wyspie Zakynthos – idealny czas i miejsce na wypoczynek oraz zwiedzanie wyspy. Nie brakuje na niej magicznych miejsc, które zapierają dech w piersi a ty nie wierzysz, że to widzisz. Łza zakręciła się w oku, kiedy musiałam ją opuścić.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *