Demotywacja – dlaczego zbyt szybko jej ulegam?

drewniane schody w lesie

Często zdarza się, że zaczynamy nowe projekty z wielką pasją i entuzjazmem, ale z czasem nasza motywacja zaczyna słabnąć. Jednakże, motywacja to nie tylko kwestia celów, ale także naszego podejścia do wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Czasem ulegamy iluzji, że sukces przychodzi łatwo i bez wysiłku, jakbyśmy wsiadali na rower i zjeżdżali z góry, bez pedałowania. Niestety, rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana i często wymaga wzmożonej pracy, determinacji i wytrwałości. Kontakt ze swoimi wartościami, emocjami, potrzebami również jest bardzo ważny gdyż zrozumienie siebie w dążeniu do określonego celu jest kluczowe.

Czasem, by odzyskać motywację, potrzebujemy zwolnienia tempa i przemyślenia naszych celów. Motywacja zależy nie tylko od siły pragnienia otrzymania nagrody, ale też od poziomu prawdopodobieństwa jej otrzymania, a to prawdopodobieństwo jest kluczowe w osiągnieciu naszego zamierzenia w przyszłości.

Wszystko zaczyna się w naszej głowie

Demotywacja jest stanem emocjonalnym, który może mieć różne przyczyny, w tym także te związane z psychiką i myśleniem człowieka. Oto kilka przyczyn demotywacji, które mają swoje źródło w naszej głowie:

 • Przeciążenie myślami – gdy nasza głowa jest zapełniona setkami myśli i informacji, możemy czuć się przytłoczeni i trudno nam skupić się na jednym zadaniu. To może prowadzić do braku motywacji i obniżenia efektywności.
 • Lęk – lęk może powodować brak motywacji, ponieważ człowiek boi się, że nie osiągnie celów, będzie krytykowany lub odrzucony. Lęk może wynikać z niepewności siebie, przeszłych doświadczeń lub sytuacji, które wymagają od nas zmiany.
 • Negatywne myślenie – negatywne myślenie, takie jak skupianie się na porażkach lub trudnościach, może prowadzić do poczucia beznadziei i braku motywacji. Takie myślenie może wprowadzać nas w pułapki myślowe, takie jak czarna dziura, co może utrudnić wyjście z negatywnego stanu emocjonalnego.
 • Brak jasności wizji – brak jasno określonych celów lub wizji przyszłości może prowadzić do braku motywacji. Bez wyraźnego celu, trudno jest podjąć działania, ponieważ nie wiemy, dokąd zmierzamy i jakie są nasze cele.
 • Brak satysfakcji z pracy – gdy nie czujemy satysfakcji z pracy, którą wykonujemy, trudno nam zachować motywację i energię. To może wynikać z braku zainteresowania, poczucia, że nasza praca nie ma znaczenia lub nie spełnia naszych wartości.

Jak widać, przyczyny demotywacji związane z psychiką i myśleniem człowieka są złożone i wielowymiarowe. Warto zwrócić uwagę na swoje myśli i emocje, aby zidentyfikować, co wpływa na nasz stan emocjonalny i podejmować kroki, aby radzić sobie z tymi przyczynami.

Jak motywować swoją psychikę?

Motywowanie psychiki to proces, który polega na budowaniu pozytywnego stanu emocjonalnego, utrzymywaniu motywacji i zwiększaniu poziomu energii. Oto kilka przykładów, jak można motywować psychikę:

 • Znajdź swoje wartości – poznaj swoje wartości i przekonania, które są dla Ciebie ważne. To pomoże Ci zdefiniować swoje cele i podjąć działania, które są zgodne z Twoimi wartościami.
 • Określ swoją wizję – wyobraź sobie swoją idealną przyszłość, określ, co chcesz osiągnąć i jakie cele chcesz zrealizować. To pomoże Ci skupić się na celach i motywować do działania.
 • Znajdź źródło inspiracji – znajdź ludzi, którzy Cię inspirują, czytaj książki, oglądaj filmy, słuchaj muzyki, które budzą w Tobie pozytywne emocje i motywują do działania.
 • Odkryj swoje mocne strony – poznaj swoje mocne strony, talenty i umiejętności i wykorzystaj je w swojej pracy i życiu prywatnym. To pomoże Ci zwiększyć poczucie własnej wartości i budować pozytywny wizerunek siebie.
 • Praktykuj pozytywne myślenie – skupiaj się na pozytywnych myślach, szukaj pozytywnych stron sytuacji, w których się znajdujesz. To pomoże Ci zmniejszyć poziom stresu i zwiększyć pozytywny stan emocjonalny.
 • Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne – zdrowe ciało to zdrowy umysł. Dbaj o swoje zdrowie, jedz zdrowo, uprawiaj regularnie sport lub gimnastykę, wybieraj zdrowy styl życia.
 • Praktykuj medytację lub relaksację – medytacja i relaksacja pomagają zredukować poziom stresu, zwiększyć poczucie spokoju i zrównoważenia, co pozytywnie wpływa na stan emocjonalny.

Pamiętaj, że motywowanie psychiki to proces, który wymaga czasu i pracy. Nie oczekuj, że zmiany pojawią się natychmiastowo, ale regularne praktykowanie pozytywnych nawyków i technik motywujących psychikę, przyniesie długotrwałe korzyści.

Jak odróżnić demotywację od lenistwa?

Różnica między demotywacją a lenistwem może być czasami trudna do rozróżnienia. Oto kilka przykładów, jak można odróżnić demotywację od lenistwa:

 • Przyczyny: Demotywacja wynika z braku motywacji i energii, a lenistwo wynika z braku chęci do działania lub wykonywania zadania. Demotywacja może wynikać z innych przyczyn, takich jak problemy zdrowotne, problemy rodzinne, brak perspektyw w pracy, a lenistwo z braku zainteresowania, braku celów lub braku motywacji.
 • Czas trwania: Demotywacja może trwać dłużej i mieć bardziej złożone przyczyny, a lenistwo zwykle jest krótkotrwałe i wynika z braku chęci do wykonywania konkretnego zadania.
 • Poziom aktywności: Osoba demotywowana może mieć niski poziom aktywności w różnych dziedzinach życia, podczas gdy osoba leniwa może być aktywna w innych obszarach, które ją interesują.
 • Wpływ na życie: Demotywacja może mieć negatywny wpływ na różne aspekty życia, takie jak praca, relacje, zdrowie, a lenistwo ma zwykle mniejszy wpływ na te obszary.
 • Skutki: Demotywacja może prowadzić do długotrwałych negatywnych skutków, takich jak problemy zdrowotne, problemy finansowe, a lenistwo zwykle nie ma takich poważnych skutków.
 • Zmiana zachowania: Osoba demotywowana może potrzebować pomocy, wsparcia i motywacji do zmiany swojego zachowania, podczas gdy osoba leniwa może potrzebować dodatkowej motywacji do wykonywania konkretnego zadania.

Czy długotrwała demotywacja może być groźna?

Tak, ciągła demotywacja może być groźna dla zdrowia psychicznego i fizycznego osoby, która ją doświadcza. Demotywacja może prowadzić do uczucia bezradności, braku energii, depresji i negatywnego wpływu na samopoczucie ogólne. Ponadto, ciągła demotywacja może wpłynąć negatywnie na wydajność w pracy, szkole lub innych dziedzinach życia, co może doprowadzić do frustracji i poczucia niepowodzenia.

Długotrwała demotywacja może również wpłynąć na zdrowie fizyczne poprzez zwiększenie poziomu stresu, obniżenie odporności i prowadzenie do złych nawyków żywieniowych lub stylu życia, takich jak brak aktywności fizycznej czy nadmierne spożycie alkoholu lub używek.

Symptomy demotywacji kierowane z umysłu

Symptomy demotywacji w naszych myślach mogą się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń i sytuacji, w której się znajdujemy. Jednak ogólne objawy demotywacji w naszych myślach mogą obejmować:

 • Myśli negatywne: Ciągłe myśli pełne negatywnych emocji i myśli o niepowodzeniach, co prowadzi do poczucia bezsilności i pesymizmu.
 • Brak chęci do działania: Ciągłe odkładanie zadań i brak zainteresowania ich realizacją.
 • Skupienie na przeszłości: Ciągłe przypominanie sobie błędów z przeszłości, co prowadzi do utraty wiary we własne umiejętności i skutkuje utrudnieniem w podejmowaniu nowych wyzwań.
 • Brak zaangażowania: Brak zaangażowania w podejmowane działania i brak pozytywnych emocji w trakcie ich realizacji.
 • Brak celów: Brak konkretnych celów i motywacji do ich osiągnięcia.
 • Ucieczka w rozrywki: Szukanie ucieczki w rozrywkach lub używkach, aby zapomnieć o problemach i braku motywacji.

Jeśli doświadczasz jakichkolwiek z tych objawów, ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoje samopoczucie i szukać pomocy, jeśli potrzeba. Można skorzystać z porad psychologicznych, terapii lub programów coachingowych, które pomogą w odzyskaniu motywacji i przypomnieniu celów.

Jak pracować z własną demotywacją

Praca z własną demotywacją może być trudna, ale jest możliwa. Oto kilka sposobów, jak możesz działać na rzecz poprawy swojej motywacji:

 • Zdefiniuj swoje cele: Określ swoje cele i rozważ, dlaczego są dla Ciebie ważne. Napisz je na kartce i umieść w widocznym miejscu, aby przypominały Ci o celach, na które dążysz.
 • Twórz plan działania: Określ konkretne kroki, które musisz podjąć, aby osiągnąć swoje cele. Podziel większe zadania na mniejsze etapy, aby łatwiej było Ci osiągnąć postawione cele.
 • Zwróć uwagę na swoje myśli: Zwróć uwagę na swoje myśli i emocje. Spróbuj skupić się na pozytywnych aspektach i na swoich osiągnięciach. Zastanów się, co możesz zrobić, aby zmienić swoje myśli i podejście do sytuacji.
 • Ustal harmonogram: Ustal harmonogram działań i stwórz rutynę. Znajdź czas na regularne wykonywanie zadań i obowiązków, aby wypracować nawyk i utrzymać swoją motywację.
 • Pamiętaj o nagrodach: Ustal nagrody dla siebie, kiedy osiągniesz swoje cele. Nagrody będą motywować Cię do dalszej pracy i pomogą w utrzymaniu motywacji.
 • Szukaj wsparcia: Szukaj wsparcia u rodziny, przyjaciół lub specjalisty. Mogą pomóc Ci w zachowaniu pozytywnego podejścia i wypracowaniu nowych rozwiązań.
 • Wykorzystaj pozytywne myśli: Użyj afirmacji i pozytywnych myśli, aby wzmocnić swoją motywację. Zastanów się, co sprawia, że czujesz się dobrze i jak możesz wykorzystać te pozytywne emocje, aby poprawić swoją motywację.

Pamiętaj, że każda osoba ma swoje indywidualne potrzeby i sposoby radzenia sobie z demotywacją. Ważne jest, aby znaleźć rozwiązania, które dla Ciebie będą najlepsze i dostosować je do swoich potrzeb.

Krok po kroku do celu

Podsumowując, demotywacja jest jak głaz, który blokuje nam drogę do celu. Jednak nie musimy stać bezradni, patrząc na tę przeszkodę. Z pomocą odpowiednich narzędzi i technik, można przesunąć ten sporych rozmiarów kamień i kontynuować podróż w stronę swoich marzeń. Nigdy nie pozwól, aby demotywacja Cię pokonała. Pamiętaj, że każdy z nas ma w sobie potencjał i możliwości, by osiągnąć to, czego pragnie.

W drodze do realizacji swoich marzeń, ważne są małe kroki. To one tworzą drogę do naszych celów i jednocześnie pozwalają nam cieszyć się każdym etapem naszej podróży. W końcu, jak mówi słynne przysłowie, „nie ważne, jak wolno idziesz, ważne, żebyś nie przestał kroczyć”.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *