Zwracaj uwagę na to co myślisz!

drewniane klocki porozrzucane na blacie ze znakiem zapytania

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zdać sobie sprawę, że Twoje myśli biegną jak wściekłe konie, nie pozwalając Ci się skupić na niczym konkretnym? To normalne, ponieważ umysł ma skłonność do ciągłego wędrowania. Jeśli jesteśmy uważni wobec swoich myśli, możemy zwiększyć naszą zdolność do pozytywnego myślenia, rozwiązywania problemów i podejmowania mądrych decyzji. Z kolei, jeśli nie kontrolujemy naszych myśli i pozwalamy sobie na negatywne myślenie, możemy popaść w stres, lęki i depresję. Powinniśmy dbać o to, co wpuszczamy do naszych umysłów i jakie informacje przetwarzamy. Dlatego tak ważna jest uwaga i świadomość tego, co myślimy. Warto jest nauczyć się kontrolować swoje myśli, aby wprowadzać pozytywne nawyki myślowe i unikać negatywnych wpływów na nasze życie.

Kontrolowanie myśli

Oto kilka sposobów na kontrolowanie myśli:

 1. Świadomość i uważność – Zacznij od zwrócenia uwagi na swoje myśli. Zauważaj, co dzieje się w Twojej głowie, jakie myśli przepływają przez Twój umysł. Bądź uważny na swoje reakcje emocjonalne na różne sytuacje, ponieważ mogą one wpływać na to, co myślisz w danej chwili.
 2. Zmiana myślenia – Kiedy zauważysz negatywne myśli, spróbuj je zamienić na pozytywne. Możesz to zrobić, zadając sobie pytania, jakie pozytywne elementy mogą wyniknąć z danej sytuacji, czy czegoś się nauczyłeś lub jakie nowe możliwości otwierają się przed Tobą.
 3. Użyj afirmacji – Stwórz afirmacje, które będą pomagać Ci zastępować negatywne myśli pozytywnymi. Afirmacje powinny być skonstruowane tak, aby podświadomość nie stawiała oporu, czyli wiarygodne i możliwe do zrealizowania. Powtarzaj je sobie codziennie, aby wzmocnić swoje przekonania i pozytywne myślenie.
 4. Skoncentruj się na teraźniejszości – Często to, co nas martwi, ma miejsce w przeszłości lub w przyszłości. Zamiast skupiać się na tym, co się stało lub co może się stać, skoncentruj się na obecnym momencie i tym, co możesz zrobić teraz, aby poprawić swoją sytuację.
 5. Medytacja – Medytacja może pomóc Ci wyciszyć umysł i skupić się na teraźniejszości. Praktykowanie medytacji regularnie pozwala na kontrolowanie myśli, zwiększenie uważności i koncentracji.
 6. Trening umysłu – To seria technik, które pomagają wzmocnić umysł i kontrolować myśli. Niektóre z tych technik to kognitywna terapia behawioralna, terapia dialektyczno-behawioralna, trening uważności i trening pozytywnych myśli.
 7. Ćwiczenia oddechowe – To techniki, które pomagają kontrolować oddech, a tym samym wpływają na stan umysłu. Regularne ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w kontroli myśli i redukcji stresu.
 8. Zapisywanie myśli – Może pomóc w zatrzymaniu niepożądanych myśli i przesunięciu uwagi na te bardziej pozytywne. Kiedy zapisujemy swoje myśli, możemy spojrzeć na nie z dystansem i podjąć decyzję, jakie myśli chcemy dalej rozwijać.
 9. Porozmawiaj z kimś – Czasami warto porozmawiać z kimś o swoich myślach. Warto szukać wsparcia u przyjaciół, rodziny lub specjalisty, którzy pomogą Ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i pomogą Ci znaleźć pozytywne rozwiązania.

Te powyższe techniki mogą pomóc Ci w kontroli umysłu i zmniejszeniu stresu. Najważniejsze jednak jest, aby wypróbować różne metody i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim preferencjom.

Proces pilnowania myśli na początku może sprawiać wiele trudności, ponieważ nasze nawyki myślowe są często automatyczne i wynikają z przekonań oraz sposobów myślenia, które wykształciliśmy sobie w wyniku naszych doświadczeń życiowych. Często nie jesteśmy świadomi tych nawykowych zachowań, które są wynikiem naszego myślenia o sobie i innych ludziach. Wierzenia, które zakotwiczyły się głęboko w naszej podświadomości, mogą mieć destrukcyjny wpływ na nasze życie. Warto jednak zrozumieć, że poprzez świadome zwracanie uwagi na swoje myśli i emocje, możemy zmniejszyć negatywne skutki tych nawyków myślowych. Możemy kwestionować nasze przekonania i podejście do życia, co pozwoli nam wybierać bardziej konstruktywne sposoby myślenia. Mimo że proces ten wymaga czasu i cierpliwości, regularna praktyka pozwoli nam skutecznie radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, co wpłynie pozytywnie na jakość naszego życia i relacje z innymi ludźmi.

Praktyka pozytywnego myślenia

Pozytywne nawyki myślowe można rozwijać poprzez regularną praktykę medytacji, jogi, afirmacji i dziennika wdzięczności. Dzięki temu możemy nauczyć się pozytywnego myślenia i postrzegania życia z optymizmem.

Oto kilka przykładów praktykowania pozytywnego myślenia:

 1. Znajdowanie pozytywnych aspektów sytuacji – zamiast skupiać się na negatywnych aspektach, zastanów się, co możesz zyskać z danej sytuacji i skup się na tym.
 2. Dziękowanie – staraj się być wdzięcznym za to, co masz w swoim życiu, zamiast skupiać się na tym, czego Ci brakuje.
 3. Kwestionowanie negatywnych myśli – gdy uświadomisz sobie negatywne myśli, zastanów się, czy są one rzeczywiście prawdziwe. Często nasze negatywne myśli nie są oparte na faktach, tylko na naszych obawach i lękach.
 4. Wspieranie samego siebie – mówienie sobie pozytywnych rzeczy, takich jak „Jestem wystarczająco dobry” lub „Ważne jest dla mnie to, co robię”.
 5. Uśmiechaj się – badania wykazują, że uśmiech może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie i poziom stresu.
 6. Pomaganie innym – angażowanie się w aktywności, które pomagają innym, może wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie i poczucie wartości.
 7. Skupienie się na teraźniejszości – zamiast martwić się przeszłością lub przyszłością, skup się na teraźniejszości i doceniaj chwile, które masz teraz.

Te praktyki mogą pomóc Ci przejść od negatywnego myślenia do pozytywnego i wpłynąć korzystnie na Twoje życie i samopoczucie.

Stwórz swojego kontrolera myśli- technika do pracy z myślami

Twój osobisty kontroler myśli będzie uważnie monitorował Twoje myśli i oceniał, czy są one pozytywne czy negatywne. Będzie on pomagał Ci w identyfikowaniu negatywnych wzorców myślowych i wspierał w rozwijaniu pozytywnych nawyków myślowych. Gdy pojawią się negatywne myśli, kontroler będzie Cię informował i zachęcał do skupienia się na pozytywnych aspektach sytuacji.

Twój kontroler myśli będzie miał również możliwość korygowania Twojego myślenia poprzez przypominanie Ci o pozytywnych myślach i wartościach, które chcesz w życiu osiągnąć. Będzie towarzyszył Ci w trudnych momentach, dając Ci wsparcie i motywację, abyś mógł przekształcać negatywne myśli w pozytywne.

Osobowość kontrolera w 6ciu krokach

 1. Do tego zadania użyj swojej wyobraźni – jeśli potrafisz wizualizować to świetnie, to bardzo ułatwi Ci zadanie. Natomiast, jeśli Twoja wyobraźnia niema takich zdolności to zastąp swojego wyimaginowanego kontrolera, namacalną miniaturową figurką. Może to być breloczek, wykonana ręcznie pacynka lub intuicyjnie wybierz coś dla siebie. Najważniejsze aby ten gadżet był przeznaczony do określonego zadania czyli w tym przypadku wcieli się w rolę kontrolera myśli. Będzie Ci on towarzyszył na początku drogi aż do momentu, kiedy automatycznie będziesz obserwować swoje myśli bez wizualizacji czy dodatkowego wsparcia.
 2. Poznajcie się – ten w twojej wyobraźni może usiąść przed tobą na krześle, a ten namacalny postaw przed sobą lub trzymaj go w dłoni. Określ płeć, wiek, scharakteryzuj w wyobraźni jego wygląd, w co jest ubrany itp. Może znajdziesz w jego wyglądzie coś charakterystycznego to też to zaakceptuj. Trzymaj się tego obrazu przez cały okres swojej pracy. Jeśli kontroler myśli jest namacalny, przyjrzyj się mu dokładnie, może zdarzyć się tak, że po jakimś czasie dobrze go zapamiętasz w swojej wyobraźni i nie będzie Ci potrzebny aby go nosić przy sobie.
 3. Porozmawiajcie – ustalcie swoje zasady. Na początku możecie umówić się na analizę wieczorną Twoich myśli z całego dnia. Możecie razem każdego poranka wypisać kilka lub jedną priorytetową myśl, przekonanie, która wywołuje w Tobie nieprzyjemne uczucie, gdzie następstwem jest niepożądana emocja, która może prowadzić do nieprzyjemnej reakcji w ciele. Następnie przez cały dzień gdy tylko się taka pojawi wysyłasz komendę do kontrolera aby odnotował zdarzenie i szybko zredukował skutek uboczny np. zamiana myśli negatywnej w pozytywną, określenie przez niego, jak bardzo jest dla ciebie toksyczna lub na całkowite odwrócenie uwagi od danego problemu w obecnej chwili. Możesz wybrać jeden główny temat w którym natłok myśli nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, albo sytuację, która doprowadza Cię do tego, że tracisz kontrolę nad emocjami. Pamiętaj! Zbyt duża rozbieżność zadaniowa dla twojego kontrolera i tak już trudnego zadania może je jeszcze bardziej skomplikować, a Ciebie zniechęcić. Staraj się więc posegregować tematy i z każdym z nich pracuj oddzielnie, aby twój pomocnik nie był zbyt rozproszony wielozadaniowością w jednym czasie, a mógł skoncentrować się na określonym przez Ciebie temacie.
 4. Notuj w zeszycie –  wszystkie swoje spostrzeżenia i jego odpowiedzi notuj w zeszycie. Notuj nawet te w których jego opinia Cię uspokaja i te w których czujesz, że ma rację, choć nie do końca teraz się z nią zgadzasz. Zwracaj szczególną uwagę na te odpowiedzi, które jako pierwsze pojawiają się w twojej głowie nawet gdyby brzmiały bez składu i logiki, zapisuj je. Po jakimś czasie sporo z nich może się powtarzać i możesz zorientować się ze kieruje tobą jakiś nieuświadomiony program, wzorzec, przekonanie utarte powiedzenie, które to mija się z obecną rzeczywistością itp.
 5. Pytania do kontrolera myśli– zadawaj mu pytania otwarte. To znaczy takie w których powinien dokończyć odpowiedz, np. Jestem tutaj po to aby… niech dokończy twój kontroler. Zdanie zwrotne może brzmieć. Jestem tutaj po to aby Cię wspierać, rozumieć, ostrzegać, kontrolować twoje negatywne myśli, a nawet upomnieć. W rzadkich przypadkach może Ci odpowiedzieć. „Jestem tu po to aby ci przeszkadzać, motać, zakłócać twoje działania i demotywować”, wtedy zadajesz mu pytanie wyjaśniające jego podejście. Dlaczego to robisz…? Jeśli przeważające odpowiedzi prowadzą do twojej niskiej samoceny, braku poczucia własnej wartości czy innych pochodnych znaczeń, za często i cyklicznie, wtedy wymagana jest praca nie z osobowością kontrolera ale znalezienie podstawy zbyt negatywnego podejścia do siebie i rozpoczęcie z innego miejsca pracy nad sobą. Inne pytania, mogą brzmieć następująco: Następnym razem kiedy wydąży się taka sytuacja to…? Jak myślisz. Moje zachowania spowodowane są…? Prowadźcie wspólną konwersację, ty też możesz kończyć zdania otwarte – obiecuję ci, że następnym razem postaram się, żeby… Na pewno już nie będę…bo wiem, że jest to dla mnie…
 6. Sprawdzaj raz w tygodniu swoje osiągniecia- ważne jest aby robić sobie raport, porównywać powtarzające się frazy, zdania, przekonania. Wyciąganie osobistych wniosków może Ci pomóc w lepszym poznawaniu siebie, a także ułatwić podjęcie kolejnych kroków na następny tydzień.

Twój kontroler to nie schizofrenia

Nie ma potrzeby traktować tego zadania jako przejawu początkującej schizofrenii czy choroby dwubiegunowej. Przecież na co dzień niejednokrotnie rozmawiamy sami ze sobą w myślach, zadajemy sobie pytania i sami na nie odpowiadamy. Analizujemy zdarzenia, wizualizujemy ważne jutrzejsze rozmowy lub krytykujemy kogoś z przeszłości. Różnica polega jedynie na tym, że tym razem świadomie tworzymy swojego Awatara – osobowość pomocnika, której zadaniem jest niesienie nam pomocy. Dzięki temu ułatwimy sobie funkcjonowanie w każdych okolicznościach, nabierając dystansu do własnych myśli i postaw z nimi związanymi.

Ta technika od dawna stosowana jest na Zachodzie, zaś w Polsce dopiero nabiera coraz większej popularności. Przedstawiłam ją powyżej w bardzo uproszczonej formie, bez rozwijania całego mechanizmu jej działania. Jej zadaniem jest uświadomienie nam, że nie jesteśmy naszymi myślami i że powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak łatwo mogą one kierować naszym zachowaniem oraz jak bardzo mogą zniekształcać nasze postrzeganie teraźniejszości, w której się znajdujemy, wpływając bezpośrednio na nasze relacje z ludźmi.

Brak kontroli nad własnymi myślami

Może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, emocje i zachowanie. Jeśli pozwalamy negatywnym myślom kierować naszym życiem, możemy odczuwać lęk, niepokój i niezdrowy poziom stresu. Mogą one również wpłynąć na nasze relacje z innymi ludźmi, ponieważ może to sprawić, że będziemy bardziej skłonni do krytykowania, osądzania i negatywnego myślenia o innych.

Oto kilka potencjalnych szkód, jakie może wyrządzić brak kontroli nad swoimi myślami:

 1. Stres i niepokój – Negatywne myśli mogą prowadzić do uczucia niepokoju, lęku i stresu. Stres i niepokój mogą wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
 2. Niska samoocena – Negatywne myśli mogą prowadzić do poczucia niskiej wartości i braku pewności siebie. Możesz zacząć wątpić w swoje zdolności i umiejętności.
 3. Negatywne zachowanie – Negatywne myśli mogą prowadzić do negatywnych zachowań, takich jak złość, agresja, frustracja oraz izolacja społeczna. Mogą również wpłynąć na Twoje relacje z innymi ludźmi.
 4. Brak motywacji – Negatywne myśli mogą prowadzić do braku motywacji i energii, aby działać. Może to prowadzić do zaniedbywania obowiązków i problemów w pracy lub w szkole.
 5. Depresja – Negatywne myśli mogą prowadzić do depresji, która jest poważnym zaburzeniem emocjonalnym, które wymaga leczenia.
 6. Złe nawyki – Negatywne myśli mogą prowadzić do złych nawyków, takich jak palenie, picie alkoholu lub jedzenie w nadmiarze, aby radzić sobie z emocjami.

Korzyści w pracy z nawykami myślowymi

Nawyki myślowe mają ogromny wpływ na nasze życie, ale możemy je zmienić poprzez świadome działanie i praktykę. Jeśli nauczymy się kontrolować swoje myśli i rozwijać pozytywne nawyki myślowe, możemy czuć w sobie większą satysfakcję i osiągać lepsze sukcesy w wielu dziedzinach życia. Pozytywne myślenie pozwala nam na większą odporność psychiczną, a także na bardziej konstruktywne podejście do problemów. Zmiana nawyków myślowych może wymagać czasu i wysiłku, ale każdy krok w tym kierunku przynosi nam korzyści. Dlatego warto zacząć od małych, choćby mrówkowych kroków i stopniowo wprowadzać pozytywne zmiany w naszym myśleniu. Pamiętajmy, że nasze myśli mają ogromną moc i to od nas zależy, czy wykorzystamy ją w pozytywny czy negatywny sposób.

Zachęcam Cię do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia pracy nad swoimi nawykami myślowymi.
Pamiętaj, że Twoje myśli kształtują Twoje życie, a pozytywne myślenie może przyciągać dobre rzeczy. Znajdź techniki, które będą dla Ciebie skuteczne, a następnie praktykuj je regularnie. Dzięki systematycznej pracy wyciszysz umysł, nabierzesz dystansu do siebie i swoich myśli, rozwiniesz wewnętrzną uważność obecnej chwili w której się znajdujesz.

Nie poddawaj się w trudnych momentach i pozwól sobie na błędy – to naturalna część procesu zmiany nawyków. Dzięki świadomemu działaniu i pozytywnemu myśleniu, możesz osiągnąć wymierne cele i cieszyć się lepszą jakością życia.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *