Zbadaj swoje myśli część 2-2

chmurki

Dzięki temu kieszonkowemu przycinaczowi będziesz mógł rozpocząć badanie własnych myśli. Jeśli w twojej głowie zaświta jakaś niepokojąca myśl, która ci stale doskwiera, sięgnij po te narzędzia.

ZADAJ CZTERY PYTANIA I DOKONAJ ODWRÓCENIA PIERWOTNEJ MYŚLI:

Zawsze gdy ogarną cię niepokojące myśli, zadaj sobie cztery następujące pytania i dokonaj ich odwrócenia, aby w ten sposób poznać samego siebie:
-Czy to prawda?
-Czy jestem pewny, że to prawda?
-Jak reaguję, gdy daję im wiarę?
-Kim mógłbym być, gdybym w to nie wierzył?

Odwróć je i znajdź trzy powody, dla których odwrotna myśl, jest równie lub bardziej prawdziwa od pierwotnej.

NARZĘDZIA SŁUŻĄCE DO BADANIA WŁASNYCH MYŚLI

Poniżej podaję cztery pytania oraz kilka pytań uzupełniających, które mogą pomóc w analizie własnych upartych myśli.

l. CZY TO PRAWDA? Jeśli odpowiesz twierdząco, przejdź do trzeciego pytania.

Pytania uzupełniające:
Jak jest naprawdę? Czy dana sytuacja rzeczywiście ma miejsce? (Jest to pierwsze pytanie, które należy zadać, kiedy analizowana myśl zawiera słowo powinien/powinna, np. „Mąż powinien mnie słuchać”. „To nie powinno się wydarzyć”. W badaniu myśli chodzi o rzeczywistość. „On powinien” -w sytuacji kiedy tego nie czyni – to myśl, która kłóci się z rzeczywistością. Taka myśl nie pomoże nam w ustaleniu prawdy To, co mężowie powinni robić, jest tym, co robią. Dlatego odpowiedź na pytanie: „Powinno mu na mnie zależeć. Czy to prawda?” będzie zawsze przecząca, dopóki naprawdę nie zacznie mu na mnie zależeć. Myśl: „To nie powinno się wydarzyć” nie może być prawdziwa, dopóki sytuacja, o którą chodzi, nie wystąpi).

2. CZY MOŻESZ BYĆ PEWNY, ŻE TO PRAWDA?

Pytania uzupełniające:
Czy wiesz więcej od Boga/rzeczywistości?
Czyją sprawą się zajmujesz?
Czy naprawdę wiesz, co będzie dla niego/niej najlepsze w dłuższej perspektywie?
Czy jesteś pewien, że byłbyś bardziej szczęśliwy/twoje życie stałoby się lepsze, gdybyś dostał to, czego pragniesz?

3. W JAKI SPOSÓB REAGUJESZ, GDY DAJESZ WIARĘ TEJ MYŚLI?

Pytania uzupełniające:
W jakim miejscu ciała zlokalizowane są doznania, których doświadczasz, gdy dajesz wiarę tej myśli? Opisz je. Co ujawniają twoje uczucia, kiedy przeżywasz daną myśl? Ożyw te uczucia i zwróć uwagę, jak reaguje na nie twoje ciało. Gdzie umiejscowione są twoje doznania?
Jakie obrazy (jeśli w ogóle je masz) przychodzą ci do głowy, gdy dajesz wiarę tej myśli?
W jaki sposób traktujesz innych ludzi, gdy uważasz tę myśl za prawdziwą? Co im mówisz? Jak wobec nich postępujesz? Kogo i jak atakujesz swoimi myślami? Spróbuj jak najbardziej szczegółowo opisać swoją reakcję.
Jak traktujesz samego siebie, kiedy dajesz wiarę tej myśli? Czy właśnie wtedy odzywają się uzależnienia i sięgasz po jedzenie, alkohol, kartę kredytową lub pilota telewizyjnego? Czy nienawidzisz siebie? Opisz dokładnie swoje myśli. W jaki sposób postępujesz, gdy dajesz wiarę określonym przekonaniom? Bądź konkretny Zagłęb się we własną przeszłość. Dokąd wędruje twój umysł, gdy dajesz wiarę tej myśli? Czyimi sprawami się zajmujesz, gdy w nią wierzysz? Czy ta myśl rodzi w twoim życiu spokój, czy wywołuje napięcie? Co ci daje to, że w nią wierzysz?
Czy potrafiłbyś wskazać powód, aby ją porzucić (pamiętaj, że nie należy podejmować takich starań)? Czy potrafisz wskazać pozbawione napięcia powody, aby w niej trwać? Jeśli tak, sporządź listę. Czy wymienione powody naprawdę nie zawierają czynnika stresu? W jaki sposób stres wpływa na twoje życie i pracę?

4. KIM MÓGŁBYŚ BYĆ, GDYBYŚ NIE DAWAŁ WIARY TEJ MYŚLI?

Pytania uzupełniające:
Kim mógłbyś być, gdybyś nie dawał wiary tej myśli?
Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś z tą osobą (w określonej sytuacji) i nie przeżywasz tej myśli. Opisz, jak się czujesz. Co widzisz?
Wyobraź sobie, że spotykasz się z tą osobą po raz pierwszy i nie masz żadnych poglądów na jej temat. Co widzisz?
Kim jesteś w tym momencie, kiedy tutaj siedzisz i nie przeżywasz tej myśli?
W jaki sposób prowadziłbyś swoje życie, gdybyś tej myśli nie przeżywał? Jak zmieniłoby się twoje życie, gdybyś nie mógł jej pomyśleć?
Jak zmieniłby się twój sposób traktowania innych, gdyby ta myśl nigdy nie przeszła ci przez głowę?

ODWRÓCENIE PIERWOTNEJ MYŚLI

Każdą myśl można odwrócić, łącząc ją ze sobą, z drugą osobą oraz z sytuacją będącą jej przeciwieństwem. Spróbuj podać trzy przykłady z własnego życia, w których odwrócenie pierwotnej myśli byłoby tak samo lub bardziej prawdziwe od niej samej. Postaraj się być jak najbardziej szczegółowy i konkretny.
Pytania uzupełniające:
Czy odwrócenie pierwotnej myśli jest równie prawdziwe lub prawdziwsze od niej samej?
W jakich dziedzinach życia doświadczasz tego odwrócenia obecnie?
Gdybyś uwierzył w prawdziwość myśli stanowiącej odwrócenie pierwotnej, co byś zrobił inaczej niż dotąd?
Czy dostrzegasz inne sposoby odwrócenia pierwotnej myśli, które wydają się równie prawdziwe lub prawdziwsze od niej samej?

„Nie tworzę własnych myśli – to one mnie stwarzają dopóki ich nie zakwestionuję.”

Źródło „ Kłamstwa o miłości” Byron Katie – Michael Katz.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *