Brak akceptacji siebie u nastolatka

Białe zgniecione kartki papieru rozrzucone po stole, obok ołówków.

Brak akceptacji siebie u młodego człowieka to częsty problem. Może on wpłynąć na jego samopoczucie, relacje z innymi oraz osiągnięcia w szkole czy pracy. Obecnie młodzież często jest narażona na wiele czynników, które to wpływają na ich poczucie własnej wartości i pewności siebie. Można tu wymienić, presję społeczną, media społecznościowe czy oczekiwania rodziny. Wszystko to może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i psychologicznych, takich jak depresja, lęki czy zaburzenia odżywiania. Może też wpłynąć na to, jak młody człowiek postrzega siebie i swoje miejsce w społeczeństwie.

Jeśli chcesz pomóc nastolatkowi w pracy nad samoakceptacją, najpierw musisz zrozumieć, co może przyczyniać się do braku akceptacji siebie.

Jak rozpoznać brak akceptacji siebie u nastolatka?

Brak akceptacji siebie u nastolatka może manifestować się w różny sposób. Oto kilka potencjalnych oznak:

 1. Ucieczka w świat wirtualny – nadmierne korzystanie z Internetu, gier komputerowych, mediów społecznościowych, aby uniknąć rzeczywistości.
 2. Perfekcjonizm – nieustanne dążenie do perfekcji i oczekiwanie od siebie i innych osób idealnych wyników.
 3. Porównywanie się do innych – nastolatki często mają tendencję do porównywania się do innych, co może prowadzić do poczucia niższości.
 4. Samokrytyka – ciągłe krytykowanie siebie za każdą pomyłkę, błędne decyzje, co może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości.
 5. Lęk przed odrzuceniem – unikanie sytuacji społecznych, izolacja, niechęć do nawiązywania nowych relacji z obawą przed odrzuceniem.
 6. Zaniżona samoocena – nieumiejętność dostrzeżenia swoich mocnych stron i skupianie się tylko na swoich wadach.
 7. Niemożność wyrażenia siebie – brak pewności siebie, trudności w wyrażaniu swoich potrzeb i emocji.
 8. Problemy z samoobroną – brak asertywności, trudności w stawianiu granic, pozwolenie na łamanie swoich praw i potrzeb przez innych.
 9. Samookaleczanie – negatywne emocje, brak akceptacji siebie i niskie poczucie własnej wartości mogą prowadzić do samookaleczania.
 10. Problemy emocjonalne – depresja, zaburzenia lękowe, agresja, nadmierna irytacja, nadmierne korzystanie z substancji psychoaktywnych mogą być oznakami braku akceptacji siebie.

W przypadku podejrzenia braku akceptacji siebie u nastolatka i trudnościami w komunikacji z nim. Warto jest, zanim skonsultujesz się z profesjonalistą, podjąć samodzielnie pierwsze kroki do nawiązania kontaktu z młodym człowiekiem. Może problem nie wymaga jeszcze specjalistycznej interwencji. Zwłaszcza, że młodzi ludzie nie zawsze chętnie, uczęszczają na sesje terapeutyczne.

Jak pracować z nastolatkiem przy jego braku akceptacji siebie?

Zanim zaczniesz pracować nad samoakceptacją swojego dziecka, zastanów się, co działa najlepiej w jego przypadku. Zwróć uwagę na sygnały, jakie wysyła, na to, co go cieszy i motywuje, a co go przygnębia i zniechęca. Dopasuj swoje metody do potrzeb i charakteru swojego dziecka.
Oto lista pomysłów:

 1. Rozmawiaj z nastolatkiem o tym, co sprawia, że nie czuje się akceptowany i co może pomóc mu w poczuciu większej pewności siebie.
 2. Zachęcaj go do odkrywania swoich mocnych stron i zainteresowań, które mogą pomóc mu poczuć się bardziej pewny siebie.
 3. Pomóż mu zrozumieć, że nie musi być idealny i że błędy i porażki są naturalną częścią życia.
 4. Wspieraj go w podejmowaniu wyzwań i próbowaniu nowych rzeczy, nawet jeśli się boi, że może sobie nie poradzić.
 5. Zachęcaj go do rozwijania umiejętności społecznych i budowania pozytywnych relacji z innymi, co może pomóc mu poczuć się bardziej pewnym siebie w relacjach z rówieśnikami bądź innymi ludźmi.
 6. Przypominaj, że jest wartościowy i ważny, niezależnie od tego, co myśli o sobie lub co mówią inni.
 7. Zachęcaj go do regularnej aktywności fizycznej, która może pomóc w poprawie samopoczucia i poczucia własnej wartości.
 8. Pomóż jemu zrozumieć, że nie ma jednoznacznej definicji piękna i że każdy ma swoje własne piękno i wartość.
 9. Wspieraj go w jego marzeniach i celach, pomagając mu ustalać cele i określać kroki, które będą potrzebne, aby je osiągnąć.
 10. Udzielaj pozytywnego i konstruktywnego feedbacku, który pomaga nastolatkowi zrozumieć swoje mocne strony i słabości oraz kierować swoimi działaniami w pozytywnym kierunku.
 11. Pomóż jemu zrozumieć, że każdy ma prawo do błędów i że każdy może się uczyć na swoich porażkach, co jest niezbędne w procesie rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności.
 12. Pomóż jemu zbudować wewnętrzną motywację do zmiany i pracy nad sobą, która będzie trwała i przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

Wspieraj młodego człowieka

Pamiętaj, że ważne jest, aby być wsparciem dla nastolatka, ale równocześnie nie robić za niego wszystkiego, co może zniechęcić go do samodzielnego działania i podejmowania wyzwań. Nie oczekuj szybkich efektów, ale daj swojemu dziecku lub podopiecznemu czas na naukę akceptacji swojego wyglądu, charakteru i umiejętności, które będą mu potrzebne w drodze do lepszego samopoczucia a także w lepszym radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nim życie.
Każdy człowiek niezależnie od wieku, rozwija się w swoim tempie i potrzebuje personalnego podejścia tak i proces akceptacji siebie może być długi i wymagać od Ciebie cierpliwości oraz wytrwałości.

Jak dać sobie emocjonalne wsparcie?

Jeśli jest Ci trudno zacząć pracę z nastolatkiem, albo w jej trakcie, napotykasz spore trudności, to skorzystaj z poniższych sugestii:

 1. Rozpoznaj swoje emocje: Znajdź spokojne miejsce i poświęć kilka minut na rozpoznanie swoich emocji. Spróbuj zidentyfikować, co Cię niepokoi i co chcesz osiągnąć.
 2. Zapisuj swoje myśli: Warto prowadzić dziennik lub pisać listy do siebie samej. Może to pomóc zebrać swoje myśli i zidentyfikować, co Cię niepokoi.
 3. Wypróbuj techniki relaksacyjne: Techniki takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie i progresywna relaksacja mięśni mogą pomóc Ci w zmniejszeniu stresu i napięcia.
 4. Upewnij się, że dbasz o swoje zdrowie fizyczne: Zdrowe nawyki, takie jak regularne ćwiczenia, odpowiednie odżywianie i sen, mogą one pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawieniu samopoczucia.
 5. Zwróć się do osoby zaufanej: Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, warto porozmawiać z kimś, kto Cię zna i z kim czujesz się swobodnie. Może to być przyjaciel, rodzic lub terapeuta.
 6. Szukaj wsparcia w grupach: Istnieją grupy wsparcia emocjonalnego, w których ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i emocjami. Możesz poszukać informacji w sieci o lokalnych placówkach.
 7. Wyszukaj wsparcie online: Jeśli nie czujesz się na siłach, aby szukać wsparcia osobiście, istnieją fora internetowe, grupy wsparcia i aplikacje mobilne, które mogą pomóc w podzieleniu się swoimi emocjami.
 8. Skorzystaj z pomocy specjalisty: Psycholog lub terapeuta mogą pomóc w zidentyfikowaniu i rozwiązaniu problemów emocjonalnych. Jeśli uważasz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skonsultuj się z lekarzem lub umów się na wizytę u specjalisty.

Praca z nastolatkiem jest nie lada wyzwaniem i nie jest łatwa. Mimo tego warto zainwestować czas i energię. Może Twoje doświadczenia pomogą innym rodzicom bądź opiekunom w podobnej sytuacji.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

2 thoughts on “Brak akceptacji siebie u nastolatka

 1. Beatko, podsunęłaś rodzicom bardzo ważny temat do zauważenia, przemyślenia i wdrożenia w działanie. Brak akceptacji i niska samoocena są przyczyną wielu problemów i trudności z którymi boryka się dziecko w trudnym okresie dorastania, co później przekłada się na poważniejsze problemy w ich dorosłym życiu. Warto i trzeba się tym zająć, bo to jest odpowiedni czas, by nastolatkowi i ich rodzicom żyło się lepiej.

  1. Tak zgadza się Jolu, słuszna uwaga. Bardzo często tłumaczymy zachowanie dziecka zupełnie czymś innym niż jest ono w rzeczywistości. Często odkładamy w czasie własną interwencję z nadzieją, że wszystko się jakoś ułoży a nastolatek wydorośleje. Czasem tak jest a czasem jest trochę za późno i trzeba później włożyć dużo więcej energii na pomoc młodemu człowiekowi. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *