Zaprzeczając sobie karmisz potwora

manekin budzący strach na tle lasu

Zaprzeczanie sobie to jak wciągająca gra w ukrywanego potwora. Udajemy przed sobą, że pewne rzeczy lub uczucia nie istnieją, a tymczasem potwór, który uciekł nam z pola widzenia, wciąż rośnie w siłę. Im bardziej zaprzeczamy sobie, tym bardziej karmimy to, co nas przeraża lub wzbudza w nas niepokój. Tak jak potwór, który rośnie w siłę, również nasze lęki, wątpliwości i nierozwiązane problemy karmią się naszym zaprzeczaniem i coraz bardziej dominują w naszym życiu.

Jak w grze w ukrywanego potwora, w końcu przychodzi moment, gdy musimy podjąć decyzję i odważyć się zmierzyć z tym, co ukrywamy przed sobą. To nieuniknione, bo potwór, który zawsze wydawał się nam tak potężny i straszny, okazuje się być tylko wytworem naszej wyobraźni i naszych lęków. Wtedy przestajemy się bać i w końcu odnajdujemy w sobie odwagę, by stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością.

Tak samo w życiu, musimy odważyć się spojrzeć na siebie i swoje emocje z uważnością i akceptacją. Musimy przestać zaprzeczać sobie, że nasze uczucia i myśli nie istnieją, i zacząć akceptować je takimi, jakie są. To może być trudne, ale tylko w ten sposób możemy zacząć odnajdywać w sobie siłę, która pozwoli nam osiągnąć to, czego pragniemy.

Można zmienić tylko to czemu się nie zaprzecza

Kiedy udajemy przed sobą, że to czego się wstydzimy, boimy, nie istnieje to dajemy temu rosnąć w siłę. Ukryte potwory karmią się naszym zaprzeczeniem, wątpliwościami, wyimaginowaną narracją bądź bezpodstawnym usprawiedliwianiem siebie lub innych. Takie zaprzeczanie po pewnym czasie daje nam poczucie, że to cos z nami jest nie tak, co z biegiem czasu budzi w nas coraz większe wątpliwości, czy aby na pewno to, co uważaliśmy za prawdę nadal nią jest. I najczęściej z wymuszonym uśmiechem na twarzy wmawiamy sobie, że wszystko jest w porządku, podczas gdy nie jest.

Skąd będę wiedzieć, że zaprzeczam sobie?

Zaprzeczanie sobie może przybierać różne formy, a jego objawy mogą być subtelne lub oczywiste. Oto kilka przykładów, jak możesz zauważyć, że zaprzeczanie sobie wpływa na Twoje życie:

 1. Ignorowanie negatywnych emocji – gdy odczuwasz lęk, wstyd lub smutek, ale starasz się ignorować te uczucia i zachowywać się tak, jakby wszystko było w porządku.
 2. Ukrywanie swoich prawdziwych uczuć – kiedy nie mówisz otwarcie o swoich emocjach innym ludziom i ukrywasz swoje wątpliwości, aby uniknąć krytyki lub oceny.
 3. Unikanie sytuacji, które wywołują lęk lub wstyd – kiedy unikasz sytuacji, w których musisz skonfrontować się ze swoimi obawami, aby uniknąć nieprzyjemnych emocji.
 4. Używanie mechanizmów obronnych – kiedy stosujesz mechanizmy obronne, takie jak projekcja, racjonalizacja lub zniekształcanie faktów, aby uniknąć przyznania się do własnych wad lub błędów.
 5. Porównywanie się z innymi ludźmi – kiedy ciągle porównujesz się z innymi ludźmi i czujesz się gorzej lub lepiej niż inni, co może prowadzić do poczucia wstydu lub niepokoju.

Sygnały zaprzeczania sobie

Sygnały zaprzeczania sobie, czyli unikania lub ignorowania własnych emocji, mogą być różne i zależą od konkretnych sytuacji i jednostki. Niektóre z możliwych sygnałów zaprzeczania sobie to:

 1. Unikanie trudnych tematów, które wywołują silne emocje.
 2. Poczucie, że jest się „niewłaściwie” emocjonalnym lub że własne uczucia są nieuzasadnione.
 3. Ucieczka w zajęcia, aby uniknąć refleksji nad swoimi emocjami.
 4. Skłonność do umniejszania znaczenia swoich uczuć lub ich ukrywania przed innymi.
 5. Uzależnianie się od substancji lub zachowań, aby uciec od emocji lub stłumić je.
 6. Poczucie się niespokojnym bez wyraźnego powodu.
 7. Utrata zainteresowania codziennymi aktywnościami lub utrata zapału.

Jeśli zauważasz u siebie któryś z powyższych sygnałów, może to oznaczać, że zaprzeczanie sobie swoim emocjom jest dla Ciebie problematyczne.

Jak przestać zaprzeczać sobie?

Oto kilka przykładów sposobów, które pomogą Ci przestać zaprzeczać sobie i radzić sobie z wstydliwymi emocjami:

 1. Przyjmij swoje emocje – zamiast tłumić swoje lęki i wątpliwości, zacznij je akceptować i przyjmować jako część siebie. Pamiętaj, że każdy człowiek ma swoje wewnętrzne potwory i wstydliwe emocje.
 2. Wysłuchaj swoich emocji – kiedy odczuwasz lęk lub wstyd, zacznij się zastanawiać, co tobie mówią. Często nasze emocje są sygnałami, że coś nie działa w naszym życiu i że powinniśmy podjąć jakieś działania.
 3. Przestań się porównywać – porównywanie siebie do innych ludzi tylko pogłębia poczucie wstydu i niepokoju. Pamiętaj, że każdy ma swoje własne wyzwania i problemy.
 4. Znajdź wsparcie – szukaj ludzi, którzy Cię akceptują i wspierają. Czasem po prostu potrzebujemy, aby ktoś wysłuchał naszych wątpliwości i dał nam poczucie, że nie jesteśmy sami.
 5. Znajdź swoją pasję – zajmowanie się czymś, co nas naprawdę interesuje i daje nam radość, pomaga nam odreagować stres i zmniejszyć poczucie wstydu.
 6. Ćwicz samoakceptację – zacznij akceptować siebie takim, jakim jesteś, z błędami i wadami. To  jest ludzkie, aby mieć wstydliwe emocje i zachowania.

Pamiętaj, że proces radzenia sobie z wstydliwymi emocjami oraz zwracanie uwagi, kiedy sobie zaprzeczamy jest indywidualny i wymaga czasu i cierpliwości. Znajdź metody, które dla Ciebie najlepiej działają i pracuj nad tym, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Co jeśli nadal będę zaprzeczać sobie i swoim uczuciom?

Jeśli nadal będziesz zaprzeczać sobie i swoim uczuciom, możesz doświadczać dalszych negatywnych skutków, takich jak:

 1. Pogłębianie się problemów emocjonalnych – ignorowanie swoich emocji może prowadzić do ich pogłębienia, a także do pojawienia się innych problemów emocjonalnych, takich jak depresja, lęk lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
 2. Trudności w budowaniu relacji – ukrywanie swoich prawdziwych uczuć przed innymi ludźmi może utrudnić Ci nawiązywanie relacji i sprawić, że będziesz czuł się osamotniony.
 3. Utrata zainteresowania życiem – gdy ignorujesz swoje emocje, może to prowadzić do utraty zainteresowania życiem, a także do braku motywacji i energii do działania.
 4. Trudności w podejmowaniu decyzji – gdy ignorujesz swoje emocje, może to utrudnić Ci podejmowanie decyzji, ponieważ nie będziesz w stanie wybrać opcji, która jest dla Ciebie najlepsza.
 5. Zwiększenie ryzyka problemów zdrowotnych – ignorowanie swoich emocji może prowadzić do zwiększenia ryzyka problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, nadciśnienie, a także innych chorób związanych ze stresem.

Czy afirmacja może być pomocna?

Tak, afirmacja może być pomocna w praktyce, aby przestać zaprzeczać sobie. Afirmacja to rodzaj auto podpowiedzi, której celem jest wprowadzenie pozytywnych myśli i wzmocnienie wiary we własne możliwości. Afirmacje są prostym i skutecznym narzędziem, które może pomóc w rozwoju osobistym i przemianie negatywnych przekonań na bardziej pozytywne.

Przykładowe afirmacje, które mogą pomóc w przestawieniu się z zaprzeczania sobie na akceptację własnych emocji to:

 • Akceptuję moje emocje i uczucia.
 • Ufam swoim emocjom i słucham ich sygnałów.
 • Jestem otwarty na doświadczanie pełnego zakresu emocji.
 • Każda emocja, którą czuję, jest ważna i ma swoje miejsce.
 • Nie boję się wyrażać swoich emocji w sposób zdrowy i konstruktywny.
 • Akceptuję siebie takim, jaki jestem, ze wszystkimi moimi emocjami.
 • Moje emocje są wskazówkami dotyczącymi tego, co jest dla mnie ważne.

Afirmacje powinny być regularnie powtarzane, najlepiej kilka razy dziennie, w sposób świadomy i z wiarą w ich skuteczność. Należy też dbać oto, aby starannie je dobierać. Zbyt przesadne zwroty afirmacyjne, mogą być dla naszej podświadomości zbyt obciążające i nie rezonować z naszymi obecnymi przekonaniami, co może doprowadzić do zaostrzenia wewnętrznego konfliktu. Powinny być dobierane tak abyśmy sami w sobie byli w stanie uwierzyć, że jest taka możliwość w przyszłości, a nie takie, które są formułowane na wyrost a my czujemy, że to, co afirmujemy nie jest w ogóle realne.

Czy zaprzeczanie sobie to podświadomy mechanizm obronny?

Tak, zaprzeczanie sobie to mechanizm obronny, który polega na wypieraniu własnych emocji i myśli, zwykle tych, które wywołują nieprzyjemne uczucia lub przynoszą dyskomfort. Jest to naturalna reakcja organizmu na sytuacje, które wydają się nam zbyt trudne lub bolesne, a których nie jesteśmy w stanie przepracować w danym momencie.

Jednak zaprzeczanie sobie ma swoje konsekwencje. Może prowadzić do kumulacji nierozwiązanych emocji i myśli, co z kolei może wpłynąć na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz relacje z innymi ludźmi.

Jednym z kluczowych elementów w radzeniu sobie z własnymi emocjami jest akceptacja. Oznacza to, że należy zaakceptować, że niektóre sytuacje lub emocje są trudne i nieprzyjemne, ale jednocześnie nie należy ich unikać czy wypierać. Zamiast tego, należy nauczyć się radzić sobie z nimi w sposób zdrowy i konstruktywny.

Świadomość siebie i swoich emocji

Nie ma co do tego wątpliwości, że zaprzestanie zaprzeczania sobie i rozpoczęcie otwartego wyrażania  swoich uczuć może być trudne, ale jest to krok w kierunku osobistej wolności i szczęścia. Wraz z praktykowaniem uważności i akceptacji, coraz bardziej stajemy się świadomi siebie i swoich emocji, co pozwala nam lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu.

Kiedy przestajemy się krytykować i oceniać siebie, zaczynamy lepiej akceptować swoje wady i niedoskonałości, a to z kolei prowadzi do większej samoakceptacji i samozaufania. Pozwala nam to podejmować odważne decyzje, eksperymentować z nowymi rzeczami i rozwijać się w pozytywny sposób.

Nie ma łatwego rozwiązania, ale gdy zobaczymy, jak pozytywne zmiany wpływają na nasze życie, zrozumiemy, że warto było podjąć to wyzwanie. Pamiętajmy, że każdy krok w kierunku bardziej uważnej i świadomej egzystencji jest warty wysiłku.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *