Co to jest medytacja?

Medytacja, to stan umysłu. Świadomość obecnej chwili. To uważność. Zdolność obserwowania własnych myśli bez podejmowania dialogu z nimi. To spotkanie ze sobą w sobie. Ze swoimi oporami, przekonaniami, blokadami, historiami karmicznymi…

Może w obecnej chwili ta skrócona definicja, nie wywrze na tobie większego wrażenia i potraktujesz powyższe zdania, jako kolejne słowa zachęty albo oporu. Nie przejmuj się tym.
Zapewniam Cię, że z czasem zrozumiesz ich głębsze znaczenie.

Co daje medytacja?

Lista jest długa i nie sposób wymienić jej wszystkich korzyści. Indywidualność medytującego, to niepowtarzalne osobiste doświadczenie…

 • Uczy koncentracji na chwili obecnej synchronizując w jednym czasie ciało i umysł.
 • Ostudza i redukuje nagromadzone emocje.
 • Wycisza, zmniejsza stres, stany lękowe, łagodzi depresję.
 • Poprawia pamięć i równoważny półkule mózgowe.
 • Pobudza zmysły, jak zapach, smak i dźwięk. Wyostrza obraz.
 • Podnosi wibracje. Wpływa korzystnie na ciała duchowe. Wzmacnia aurę.
 • Doenergetyzowuje komórki naszego ciała. Ma wpływ na pamięć komórkową.
 • Harmonizuje cały nasz system i rozluźnia go.
 • Obniża stany zapalne zachodzące w naszym ciele te uświadomione bądź nie. Reguluje tętno oraz ciśnienie krwi…
 • O wiele szybciej zachodzą w organizmie procesy naprawcze po fizycznym uszczerbku na zdrowiu, jak złamanie, zwichnięcie lub uszkodzenie jakiejkolwiek innej części ciała.
 • Łagodnieje i spowalnia choroba przewlekła. Niekiedy następuje całkowite zdrowienie danego narządu, lub dolegliwości, która od dłuższego czasu nam doskwiera…
 • Uczy cierpliwości i akceptacji tego, co przychodzi do naszego życia
 • Poprawia samopoczucie, pozwala z lekkim dystansem reagować na nieprzyjemne zdarzenia.

Mówiąc ogólnie medytacja poprawia jakość życia.

Medytacja, jak zacząć?

Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć poprzez praktyki medytacji?.

 • Czy insertuje Cię medytacja relaksująca, gdzie możesz odprężyć swoje ciało, wyciszyć myśli?
 • Czy po dniu pełnego stresowych sytuacji chcesz pozbyć się tych uciążliwych emocji?.
 • Może insertuje Cię wizualizacja jakiegoś miejsca, sytuacji, osoby..? Albo zwyczajnie wyciszyć się przed snem?
 • Może interesuje Cię jej wyższy poziom, gdzie pracujesz z energią i potrafisz zmienić przeszłe doświadczenie w pozytywną przyszłość. Usuwać klątwy, zauroczenia, zdejmować blokady z ciała.  Rozmawiać z przodkiem, ukochać wewnętrzne dziecko, albo dowiedzieć od wewnętrznego krytyka dlaczego Ci przeszkadza w osiągnięciu celu?

Ta ostatnia potrzeba nauki medytacji, to już jej zaawansowana forma, która potrzebuje solidnej pracy, wielu szkoleń, odpowiedniego mentora, zasad bhp, systematyczności oraz determinacji w działaniu.

A może chcesz nauczyć się takiej medytacji z której skorzystasz tylko od czasu do czasu? Albo jesteś tu tylko po to, aby dowiedzieć się czym jest medytacja? To też jest w porządku, od czegoś trzeba zacząć.

Nie próbuj tylko wyrażać swojej opinii na temat medytacji, dopóki jej nie doświadczysz na sobie. Czyjaś opinia będzie zawsze czyimś doświadczeniem i nawet, jak zabłyśniesz wiedzą na jej temat wśród znajomych, to pamiętaj, że twoje doświadczenie będzie bezcenne i o wiele bardziej wartościowe dla ciebie niż czyjaś opinia, wypowiedziana twoimi ustami.

Każdy z nas inaczej rozumie pojęcie słowa – medytacja.
Każdy z nas przeszedł inną drogę i ma inne doświadczenia.
Każdy jest mentorem swojego życia i jego uczniem.
Czasami dokonujemy złych wyborów, a potem uczymy się na własnych błędach.
Tak samo jest z wyborem i formą medytacji. Szukamy dotąd, aż poczujemy, że rezonuje z nami i jest odpowiednio zintegrowana z naszymi potrzebami.
Najlepszym nauczycielem medytacji jest Twoja praktyka, bez niej nie zrozumiesz tej głębi, która jest wielowymiarowa i zawsze materializuje się w świecie rzeczywistym, w większym, bądź mniejszym stopniu. Problem polega na tym, że tak rzadko dostrzegamy te zmiany, które potrafią być bardzo subtelne i wtedy trudno jest nam uwierzyć w moc medytacji.

Jak powiadają mędrcy tego świata  „ rzeczywistość jest miarą prawdy”. Przekonaj się na sobie, czy medytacja ma sens? Czy poprzez jej praktykę wniesiesz do swojego życia nowe wartości… Powodzenia.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *