Jak budować wewnętrzną siłę i gotowość do zmiany?

złoty klucz

Wewnętrzna gotowość do zmiany, to coś więcej niż deklaracja zapisana na kartce papieru. Można mieć gotowy projekt w głowie, ale jeśli nie rezonuje on z twoim sercem, z własnymi potrzebami, wartościami, korzystnymi przekonaniami, niewiele przyniesie Ci on satysfakcji, a jeszcze może spowodować zachwianie własnej motywacji i sabotować wiarę we własne możliwości.

Wewnętrzna gotowość często jest mylona, a nawet nierozumiana w swojej subtelności. To stan, w którym jesteś przygotowana i skłonna do podjęcia działań i zmian, które są dla Ciebie ważne. Oznacza to, że masz jasne cele i wartości, wysoki poziom samodyscypliny i samokontroli, zrozumienie dla swoich emocji i potrzeb, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnościami. Wewnętrzna gotowość jest ważna, ponieważ pomaga Ci podejmować decyzje i dostosowywać się do zmian w sposób, który jest dla Ciebie najlepszy.

Otwartość to przed wszystkim działanie. Asertywne i odpowiedzialne podejście do zmiany. Stan wewnętrznej równowagi i siły, który pozwala na reagowanie w sposób elastyczny i adaptacyjny w różnych sytuacjach. Dobrze jest założyć zeszyt w którym będziesz robić notatki. Sama intencja założenia zeszytu, to już dodatkowe dwadzieścia procent skoncentrowanej energii na procesie zmiany. W dodatku będziesz miała pewność, że wszystkie ważne informacje, twoje spostrzeżenia, ukryte programy, przekonania i wnioski, ujrzały światło dzienne, a umysł ponownie, jak odkurzacz nie zassał je w otchłanie podświadomości. Nigdzie się nie spiesz, aby cel nie przysłonił Ci to, co ważne… Systematyczne małe kroki, każdego dnia w zupełności wystarczą.

Jak mogę poznać, że niema we mnie wewnętrznej gotowości do zmiany?

Jeśli nie masz wewnętrznej gotowości do zmiany, możesz czuć się bardziej niepewnie i niezdecydowanie. Mogą pojawiać się wątpliwości i obawy dotyczące zmiany i ich konsekwencji. Możesz też czuć brak motywacji i brak energii do działania. Pojawia się całe spektrum wymówek, które w twoim przekonaniu mają duże uzasadnienie. W takim przypadku, ważne jest, aby najpierw pracować nad swoimi nastawieniem i motywacją, aby uzyskać wewnętrzną gotowość do zmiany. Kiedy jesteśmy zmuszeni do zmierzenia się z naszymi trudnościami, możemy odkryć nasze wewnętrzne siły i zdolność radzenia sobie z problemami, co może pomóc nam w rozwoju samodyscypliny i determinacji. 

Jak budować wewnętrzną siłę i gotowość do zmiany?

Aby budować wewnętrzną siłę i gotowość na zmiany, możesz spróbować następujących kroków:

Ustanowienie jasnych celów i wartości – ustanowienie jasnego celu i kierowanie się swoimi wartościami pomoże Ci uzyskać wewnętrzną motywację i determinację w wielu aspektach życia, w tym:

 • Usprawnienie podejmowania decyzji – określenie priorytetów i skoncentrowanie się na rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze. To umożliwia Ci podejmowanie bardziej świadomych i przemyślanych decyzji.
 • Zwiększenie motywacji – jasne cele, wartości i coś, w co wierzysz. To z kolei może zwiększyć Twoją motywację do działania i osiągania swoich celów.
 • Poprawa samooceny – ustanawianie i osiąganie swoich celów może zwiększyć Twoją pewność siebie i pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.
 • Wzmocnienie więzi emocjonalnej – wartości i cele, które są ważne dla Ciebie, mogą być również ważne dla innych ludzi, co może pomóc Ci nawiązać głębsze i bardziej zaangażowane relacje.
 • Poprawa jakości życia – ustanowienie jasnych reguł, może pomóc Ci w uzyskaniu większej równowagi, satysfakcji i spełnienia w życiu, ponieważ jest ono bardziej zorientowane na rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Ćwiczenie samodyscypliny i samokontroli – pomoże Ci utrzymać kurs, złapiesz wiatr w żagle aby dopłynąć do brzegu.

Ćwiczenie samodyscypliny i samokontroli polega na wyznaczaniu sobie celów i stosowaniu działań, które pomogą osiągnąć te cele, a także kontrolowaniu swoich impulsów i emocji w celu podejmowania racjonalnych i skutecznych decyzji.

 • Poprawienie zdolności oraz wzmocnienie wytrwałości do realizacji celów i trzymania się określonego kierunku niezależnie od tego, jak trudne są warunki, trudności czy pokusy.
 • Poprawa zarządzania stresem i radzenie sobie z nim oraz emocjami, które mogą Cię powstrzymywać przed działaniem.
 • Poprawa zdrowego stylu życia – ćwiczenie samodyscypliny i samokontroli pozwala Ci kontrolować swoje nawyki i przyzwyczajenia, takie jak jedzenie zdrowej żywności, regularne ćwiczenia i unikanie uzależnień.
 • Poprawa relacji z innymi – pozwoli na kontrolowanie twojego zachowania oraz emocji jakie ci towarzyszą, co może pomóc Ci w nawiązywaniu bardziej pozytywnych i produktywnych relacji z innymi ludźmi.

Rozwijanie emocjonalnej inteligencji – pomoże Ci lepiej zrozumieć i radzić sobie ze swoimi emocjami, co ułatwi Ci podejmowanie trudnych decyzji i dostosowywanie się do zmian.

Rozwijanie emocjonalnej inteligencji można osiągnąć poprzez kilka sposobów, w tym:

 • Uważność: Ćwiczenie uważności i świadomego bycia tu i teraz może pomóc w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu swoimi emocjami np. mindfulness.
 • Nazywanie emocji: Nazywanie i opisywanie swoich emocji pozwala na lepsze zrozumienie ich źródeł i umożliwia lepsze radzenie sobie z nimi.
 • Empatia: Rozwijanie umiejętności wczuwania się w innych i zrozumienia ich perspektyw może pomóc w rozwijaniu emocjonalnej inteligencji.
 • Zarządzanie stresem: Umiejętność radzenia sobie ze stresem i niepokojem jest ważna dla rozwijania emocjonalnej inteligencji.
 • Kontrola impulsów: Ćwiczenie samokontroli i opanowywania impulsów jest kluczowe dla rozwijania emocjonalnej inteligencji.
 • Komunikacja: Umiejętność wyrażania swoich emocji i potrzeb w sposób jasny i skuteczny jest ważna dla rozwijania emocjonalnej inteligencji.
 • Utrzymywanie dobrych relacji z innymi – utrzymywanie dobrych relacji z innymi pomoże Ci czuć się wspieranym i zmotywowanym do działania.

Co w przypadku, kiedy boję się zmiany?

Lęk przed zmianą, jest naturalnym i powszechnym uczuciem. Jest to reakcja na niepewność i brak kontroli nad sytuacją. Jest to emocja, która może wystąpić w wyniku zmiany w naszym życiu, jak przeprowadzka, zmiana pracy, rozwód lub utrata bliskiej osoby. Czasem może objawić się, jako lęk psychosomatyczny, połączenie lęku emocjonalnego i objawów fizycznych…ale w tym przypadku mamy do czynienia z naturalnym lękiem, który może powodować objawy związane z utratą bezpieczeństwa, nieznanym i niepewnością. Może towarzyszyć nam wewnętrzny niepokój, dezorientacja i trudności w podejmowaniu decyzji, potliwość, a nawet bezsenność.

Ważne jest, aby zrozumieć, że strach przed zmianą jest normalny i można sobie z nim poradzić poprzez zastosowanie strategii radzenia sobie z emocjami, takich jak medytacja, ćwiczenia fizyczne, rozmowa z przyjacielem lub terapeutą. Strach przed zmianą jest częstym doświadczeniem i jest zrozumiały, ponieważ zmiany często wiążą się z czymś, co jest nam obce. Aby sobie z tym poradzić, możesz  spróbować:

 • Zrozumieć swoje obawy – zidentyfikuj, co dokładnie Cię przeraża i dlaczego. Odpowiedz sobie na pytanie, co tak naprawdę mnie martwi i dlaczego boję się tej zmiany? To może pomóc Ci uzyskać większą kontrolę nad swoimi emocjami.
 • Przewidywanie możliwych wyników – rozważ możliwe scenariusze i przewiduj, jakie mogą być konsekwencje zmiany. To pomoże Ci lepiej się przygotować i oswoić się z myślą o zmianie.
 • Stwórz plan działania – Wytycz cele i kroki, które możesz podjąć, aby sobie poradzić z zagrożeniami i wyzwaniami związanymi ze zmianą.
 • Praktykowanie technik relaksacyjnych – techniki takie, jak medytacja, joga lub oddychanie głębokie mogą pomóc Ci zmniejszyć stres i niepokój związane ze zmianą.
 • Dzielenie się swoimi obawami z innymi – możesz porozmawiać ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi lub terapeutą o swoich obawach. To może pomóc Ci uzyskać dodatkowe wsparcie i perspektywę.
 • Stopniowe przystosowywanie się do zmiany – jeśli to możliwe, spróbuj stopniowo przyzwyczajać się do zmiany, poprzez małe kroki. Skupiaj się często się na pozytywnych aspektach zmiany i korzyściach, które możesz osiągnąć, na swoich celach i wartościach.

Niestety zmiana często wiąże się z porażkami i niepowodzeniami, nie bój się ich, są one niezbędne do nauki i rozwoju, to naturalny proces i może przynieść wiele korzyści. Postaraj się zachować otwarty umysł i cierpliwość podczas procesu zmiany.

Jak sprawdzić poziom swojej gotowości do zmiany?

Możesz sprawdzić swój poziom gotowości do zmiany, jeśli nie jesteś pewna, poprzez kilka różnych podejść:

Introspekcja: Zastanów się nad swoimi myślami, emocjami i działaniami w kontekście zmian, które chcesz wprowadzić w swoim życiu.

Określenie celów: Zdefiniuj swoje cele i wartości, aby zrozumieć, co jest dla Ciebie ważne i jakie zmiany są potrzebne, aby je osiągnąć.

Ocena strachu: Zastanów się nad swoimi obawami i lękami związanymi ze zmianą. Czy są one uzasadnione, czy są one barierą dla Twojej gotowości do zmiany?

Analiza działań: Zastanów się nad swoimi ostatnimi działaniami i czy były one zgodne z Twoimi wartościami i celami.

Te podejścia pomogą Ci lepiej zrozumieć swoją wewnętrzną gotowość do zmiany i co możesz zrobić, aby ją wzmocnić.
Pamiętaj, że wszystko ma swój czas, a robienie czegoś ponad siłę spowoduje, że bardziej oddalisz od siebie, to czego pragniesz, bo wytworzysz podświadomy wewnętrzny opór, który jeszcze bardziej zniechęci Cię do podjęcia decyzji i postawienia pierwszych kroków do zmiany.

Czy wiesz, że kawa to mój sekret do pisania lepszych tekstów na blogu?

Dzięki niej mam więcej energii i kreatywności, co przekłada się na jakość moich wpisów. Jeśli chcesz wesprzeć mnie i moją pasję, będę wdzięczna za filiżankę kawy. Każdy mały gest jest dla mnie ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *